gogo

Градска

Кинескиот амбасадор се сретна со кратовскиот градоначалник Николовски

Кинескиот амбасадор се сретна со кратовскиот градоначалник Николовски

Денеска Градоначалникот на општина Кратово Тодорче Николовски оствари работна средба со амбасадорот на Народна Република Кина во Северна Македонија, г... Прочитај повеќе

Спорт

Почина Ѓорѓе Џонов (30), екс-фудбалер на Силекс со прекрасна душа

Почина Ѓорѓе Џонов (30), екс-фудбалер на Силекс со прекрасна душа

Оваа фудбалска недела започна со тажна вест. Денес почина поранешниот фудбалер на Силекс, Металург, Беласица и Кожуф, Ѓорѓе Џонов. Ѓорѓе подолго вре... Прочитај повеќе

Проверка на факти: Ковид19

Основни права во РСМ – Рамка има, имплементацијата варира, секаде се потребни повеќе пари

Основни права во РСМ – Рамка има, имплементацијата варира, секаде се потребни повеќе пари

Публикација на „Метаморфозис“: Основни права во РСМ – Рамка има, имплементацијата варира, секаде се потребни повеќе пари Степенот на остварување на ... Прочитај повеќе

Забава

ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН - КРАТОВО 2022

ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН - КРАТОВО 2022

Отварање 08-07-2022 (петок) во 18:30 часот Концерт во с. Шлегово во училишниот двор, учесници КУД." Ефрем Каранов" и народен оркестар" Л... Прочитај повеќе

Култура

„КоритОН фест“ премиерно во петок во Кратово

„КоритОН фест“ премиерно во петок во Кратово

Општина Кратово Ве поканува на музичкиот настан КоритОН Фест на кој ќе настапуваат бендови и изведувачи во живо за сечиј вкус, а ќе има и добра заба... Прочитај повеќе

Туризам

Конак „Калин Камен“ - место кое вреди да го посетите

Конак „Калин Камен“ - место кое вреди да го посетите

На падините на Осоговските планини, на десетина километри од Крива Паланка, се наоѓа новоотворениот ресторан со сместувачки капацитети, конакот „Калин... Прочитај повеќе

Колумна

КОЛУМНА: Младите и дигиталната ера

КОЛУМНА: Младите и дигиталната ера

Живееме во дигитална ера. Децата се раѓаат со смартфон во едната и таблет во другата рака. Денешната мултимедијална култура овозможува уште на мала во... Прочитај повеќе

Пробиштип и К.Паланка

Пробиштип ве кани на хард-рок фестивал, РУДАР-РОК ФЕСТ на 26 август

Пробиштип ве кани на хард-рок фестивал, РУДАР-РОК ФЕСТ на 26 август

Со оглед на препознатливоста на нашиот град преку рударството, хард-рок музиката е културен и уметнички израз преку кој на најавтентичен начин може ... Прочитај повеќе

Здравје

10 начини да препознаете вистински мед

10 начини да препознаете вистински мед

Покрај тоа што е потребна детална анализа за да се утврди составот на медот, постојат и некои тестови кои помагаат да се открие потеклото на овој најп... Прочитај повеќе

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.