gogo

A+ R A-


Градска

althttp://www.youtube.com/watch?v=8YM8CWRRee8

Стариот млечен ресторан, кој во минатото за граѓаните на Кратово претставувал култно место, од завчера повторно е во функција. Во срцето на градот, сместен на самиот плоштад „Павел Шатев“, деновиве започна со работа возобновениот млечен ресторан...
Повеќе...
altГоран Ковачевски (41) е новиот претседател на Општинската организација на СДСМ во Кратово, откако денес беа назначени 30 претседатели на Општински организации на СДСМ.

Половина се нови кадри на овие позиции, а половина ја вршеа оваа партиска функција и пред одлуката на...
Повеќе...
altНа Денот на Преведувачи, 8 Јуни, инстутиционално беше објавена наградата за најдобар преведувач на литературно дело 2019 на Република Северна Македонија, која ја добиваат:Викторија Вито Филов (асс.,преведувач и толкувач) – за преводот “Роден на Лош Ден” – Даниел Тамет

oд...
Повеќе...
altОгромен смок со гигантски размери денес бил забележан во кратовското село Филиповци. При работа на поле, неколку работници во непосредна близина случајно го забележале огромниот влекач, по што со стапови го отепале. Изненадени од големината на смокот, го измериле и се...
Повеќе...
altДенес во СОУ „Митко Пенџуклиски" - Кратово се одржа втората активност од проектот „Здрав чекор напред" финансиран од УСАИД. Овој проект е во рамките на иницијативата за Меѓуетничка интеграција на младите во образованието, а истиот е во партнерство со СОУ „Исмет Јашари" -...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=Uayy25i0U0o
Помнат жителите на Кратово времиња, и тоа не толку далечни, кога во Кратово се раѓале над 150 новороденчиња во една календарска година. Тогаш не им пречело на родилките тоа што кратовското родилиште било субстандардно, технички слабо опремено и со...
Повеќе...
altБранот иселувања што го зафати Кратово, дефинитивно ја промени демографската структура во нашата Општина. Бројките се поразителни, но постои надеж дека бранот може да запре доколку невработените во општината одлучат да користат некоја од мерките од Оперативниот план за...
Повеќе...
altЦело е кога има се, вели една мудра изрека, и со право. Луѓето сакаат комплетно уживање, па дури и кога се потстрижуваат, а токму тоа ги чека во новоотвореното фризерско студио „Зоки“ во Кратово. Пред влезот на студиото ќе ве дочека дебелата сенка на костенот, а внатре...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=Tm7GAQ62w7k

altТриесет територијални единици во Македонија поседуваат 220 возила за противпожарни возила чија просечна возраст е 27 години, а меѓу нив Кратово го има најстариот возен парк со просечна старост од 39 години.

Од вкупно 220 возила 154 се произведени во минатиот век. Најстарите се...
Повеќе...

Страница 1 од 87

green-green-green

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1444
mod_vvisit_counterВчера4341
mod_vvisit_counterОваа недела1444
mod_vvisit_counterМинатата недела31802
mod_vvisit_counterОвој месец63831
mod_vvisit_counterМинатиот месец107143
mod_vvisit_counterВкупно11163232
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.