gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


10 години успешна работа на РРОМА од Кратово (ВИДЕО)

Е-пошта Печати PDF

Зад нив се 10 години успешна и плодотворна работа. Десетици проекти за еманципација на ромската популација, многу кампањи за зајакнување на позицијата на ромската жена во општеството, безброј предавања и работилници за предрасудите поврзани со ромската популација. Основачите на Регионалната ромска образовна младинска асоцијација со седиште во Кратово се презадоволни од она што го сработиле во изминативе десет години, свесни дека со активностите што ги спровеле го подобриле животот на малцинските заедници, со акцент на Ромите како најдискриминирана категорија граѓани. Знаејќи ја енергијата која зрачи од претседателот на РРОМА, Мустафа Јакупов, од него и неговата асоцијација може да се очекуваат уште многу проекти во иднина.
На прославата на десетиот роденден на РРОМА, во хотелот „Кратис“ во Кратово присуствуваа 30 млади луѓе дојдени од 6 европски земји. Тие цела недела заедно работеа, учеа и се дружеа преку младинска размена организирана од страна на РРОМА и поддржана од Еразмус плус и Национална агенција за европски образовни програми и мобилност. Целта на младинската размена беше преку употребата на креативни методи и алатки да се добијат повеќе информации од областа на вработувањето, односно младите да се подготвуваат за соочување со „суровата“ реалност на барање работа, подготовки на сивија и интервјуа.
На крајот од дружењето, учесниците изработија прекрасно видео за нивното искуство.

Оливер Арсовски

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

green-green-green

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3762
mod_vvisit_counterВчера3738
mod_vvisit_counterОваа недела7500
mod_vvisit_counterМинатата недела27477
mod_vvisit_counterОвој месец84538
mod_vvisit_counterМинатиот месец107871
mod_vvisit_counterВкупно10671815
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.