gogo

A+ R A-


Градска

altПо долготрајно боледување, на 73-годишна возраст, утринава во Кратово почина новинарот и учител во пензија, Спасо Георгиевски. Во седумдесетите години на минатиот век ја започна својата плодна учителска и новинарска кариера, а беше дописник на повеќе од дваесет весници и...
Повеќе...

Виножито над Кратово

Е-пошта Печати PDF
alt

Фото 1 - Оливер Арсовски

 

фото 2 - Зорица Давитковска

alt

Поврзана сликаМалата финансиска сатисфакција, незавидната положба во која се наоѓа професорскиот и учителскиот кадар, условите за работа, притисоците од родителите и средината, се главни причини наставничката професија да биде се помалку актуелна за идните студенти.

- Учениците во...
Повеќе...
altДиносауруси

ЗАБАВНИ КРЕАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ

     Во недела, 15 aприл, во Кратово, започнуваме со првата од низата креативни работилници, овозможени и поддржани од граѓанската организација Буден Театар во рамки на проектот “Триаголници на соработка”. Настанот ке се...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=sgcKXbdcEj4

Велосипедскиот планински туризам е нов адут за развој на туризмот во Општина Кратово. Питомата планина, живописните пејсажи, како и мноштвото природни знаменитости даваат терен поволен за планински велосипедски патеки, отвараат перспектива за...
Повеќе...
altВелигденските празници се денови во кои се слави љубовта кон Бога и кон луѓето. Велигден секој треба да го дочека во празнична атмосфера, со радост и исполнето срце. Воден од оваа идеја, сопственикот на „Аква парк ресторан“ од Пробиштип беше во посета на Дневниот центар...
Повеќе...
Резултат со слика за благодатен оганМакедонската православна црква – Охридска архиепископија годинава за првпат за Велигден официјално ќе го добие Благодатниот оган преку Бугарската православна црква. Благодатниот оган ќе ги осветли срцата на верниците и во Кратово, и тоа во сабота вечер, во храмот...
Повеќе...
altМладен Мицевски, студент на Факултетот за туризам и бизнис-логистика при УГД, неодамна доби пофалница од Универзитетот како студент со најголем просек. На патрониот празник на УГД, на свеченото доделување на дипломите, Младен беше поздравен од проректорот за настава...
Повеќе...
altКонкурс за најдобар средношколски медиумски производ„ИЗРАЗИ СЕ ПРЕКУ МЕДИУМИТЕ“

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста ги повикува средношколците во  Македонија да се пријават на конкурсот за најдобар медиумски производ „Изрази се преку медиумите“...
Повеќе...
altПетгодишниот Ефтим заедно со неговиот помал брат, 3-годишниот Христијан, веќе една година растат без да сметаат на помошта од нивната мајка Ирена Танчева, поради нејзината неподвижност настаната како последица од катастрофалната сообраќајна несреќа што се случила...
Повеќе...

Страница 10 од 91

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1002
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела1002
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216248
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795556
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.