gogo

A+ R A-


Градска

altПроектот „Нуркаме во дигитално изучување на јазик“ ( Diving into Digital Language Learning) во кој учествуваат ученици и наставници од ООУ „Кочо Рацин“, Кратово, произлегува од потребата за подобрување на дигиталните вештини на учениците како и нивното владеење на странски јазици...
Повеќе...
altЦентарот за аудиовизуелни умености, во соработка со медиумскиот партнер веб порталот „Аберџија“ и основните училишта од Крива Паланка, Кратово и Ранковце, започнува со реализација на проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“. Проектот е дел од...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=FWBIK2A9PuU

Фотографија на Anita Trajkovska Gjorgjioska.Магистерот Драган Георгиевски вчера пред граѓаните на Кратово и гости од соседните општини промовираше четири авторски дела, плод на неговата долгогодишна плодна и креативна работа во кратовскиот Музеј. Промоцијата на неговите дела поврзани со фолклорот и традициите...
Повеќе...
altДомот на културата „Лазар Софијанов“ - Кратово врши откуп на народни носии од кратовскиот регион и пошироко.
Секое лице, кое располага со комплет или посебни делови од народна носија и воедно има интерес за продажба на истите, може директно да се обрати во Домот на...
Повеќе...
Резултат слика за пожар куќаВчера во 00,40 часот во Полициска станица Кратово било пријавено дека во село Шлегово-кратовско избувнал пожар во куќа сопственост на И.Х.(75) од Кратово, при што опожарена била кровната конструкција и горниот кат од куќата.

Според пријавеното пожарот бил изгаснат од...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=8YM8CWRRee8

Стариот млечен ресторан, кој во минатото за граѓаните на Кратово претставувал култно место, од завчера повторно е во функција. Во срцето на градот, сместен на самиот плоштад „Павел Шатев“, деновиве започна со работа возобновениот млечен ресторан...
Повеќе...
altГоран Ковачевски (41) е новиот претседател на Општинската организација на СДСМ во Кратово, откако денес беа назначени 30 претседатели на Општински организации на СДСМ.

Половина се нови кадри на овие позиции, а половина ја вршеа оваа партиска функција и пред одлуката на...
Повеќе...
altНа Денот на Преведувачи, 8 Јуни, инстутиционално беше објавена наградата за најдобар преведувач на литературно дело 2019 на Република Северна Македонија, која ја добиваат:Викторија Вито Филов (асс.,преведувач и толкувач) – за преводот “Роден на Лош Ден” – Даниел Тамет

oд...
Повеќе...

Страница 4 од 91

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска686
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела686
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец215932
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795240
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.