gogo

A+ R A-


Градска

altОгромен смок со гигантски размери денес бил забележан во кратовското село Филиповци. При работа на поле, неколку работници во непосредна близина случајно го забележале огромниот влекач, по што со стапови го отепале. Изненадени од големината на смокот, го измериле и се...
Повеќе...
altДенес во СОУ „Митко Пенџуклиски" - Кратово се одржа втората активност од проектот „Здрав чекор напред" финансиран од УСАИД. Овој проект е во рамките на иницијативата за Меѓуетничка интеграција на младите во образованието, а истиот е во партнерство со СОУ „Исмет Јашари" -...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=Uayy25i0U0o
Помнат жителите на Кратово времиња, и тоа не толку далечни, кога во Кратово се раѓале над 150 новороденчиња во една календарска година. Тогаш не им пречело на родилките тоа што кратовското родилиште било субстандардно, технички слабо опремено и со...
Повеќе...
altБранот иселувања што го зафати Кратово, дефинитивно ја промени демографската структура во нашата Општина. Бројките се поразителни, но постои надеж дека бранот може да запре доколку невработените во општината одлучат да користат некоја од мерките од Оперативниот план за...
Повеќе...
altЦело е кога има се, вели една мудра изрека, и со право. Луѓето сакаат комплетно уживање, па дури и кога се потстрижуваат, а токму тоа ги чека во новоотвореното фризерско студио „Зоки“ во Кратово. Пред влезот на студиото ќе ве дочека дебелата сенка на костенот, а внатре...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=Tm7GAQ62w7k

altТриесет територијални единици во Македонија поседуваат 220 возила за противпожарни возила чија просечна возраст е 27 години, а меѓу нив Кратово го има најстариот возен парк со просечна старост од 39 години.

Од вкупно 220 возила 154 се произведени во минатиот век. Најстарите се...
Повеќе...
altВо знак на солидарност со својот колега Борко Крстевски, „кратовската смена“ во рудникот Добрево собра донација во висина од 22.000 денари и лично му ја предаде на рударот чија куќа неодамна изгоре во кратовската населба Зорле. Рударите одвоија по 500 денари од своите...
Повеќе...
alt
http://www.youtube.com/watch?v=UJsVA7jbZko
alt
altСамо испукани и зачадени ѕидови останале од домот на семејството Крстевски од Кратово. Пожарот кој избувнал синоќа во вечерните часови за миг го уништи сето она што ова тричлено семејство го создавало со години. За среќа, нема повредени затоа што сопственикот на куќата...
Повеќе...

Страница 5 од 91

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1394
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела1394
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216640
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795948
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.