gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


„Буден театар“ - Отворен повик за менторска програма за млади

Е-пошта Печати PDF

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА МЕНТОРСКА ПРОГРАМА „ТРИАГОЛНИЦИ НА СОРАБОТКА“

„Сакам да придонесам кон позитивна промена во мојата заедница. Сакам да се изразувам креативно. Сакам да работам со деца“. Ако се пронаоѓате во овие изјави Буден Театар нуди одлична можност за вас – Менторска програма во полето на култура наменетаза деца и млади,во рамките на проектот „Триаголници на соработка“, поддржан од Амбасадата на Швајцарија во Македонија/Швајварската агенција за развој и соработка.

Повеќе за проектот: budenteatar.org/триаголници-на-соработка/

Фотографија на Buden Teatar.

Буден Театар

Буден Театар активно делува на независната културна сцена веќе една деценија. Продуцира театарски претстави за детска и возрасна публика, организира креативни работилници за деца, едукациски програми и спроведува проекти од областа на културата. Почнувајќи од 2012 година Буден Театар го организира Меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер“.

Иновативноста, интерактивноста и играта се основни принципипо кои Буден Театар се води кога создава за детска публика. Креирајќи за возрасна публика, се стреми кон поместување на социјалните табуа, проток на автентична мисла и истражување на нови современи изразни средства во театарот.  

 

Менторска програма

Менторската програма, која се одвива во рамките напроектот „Триаголници на соработка“, спроведуван на територијата на градот Кратово и селата Куклица и Злетово, и градот Ресен и селата Претор и Љубојно, вклучува низа на активности насочени кон подобрување на културната понуда за деца во одбраните локации.

Менторската програмае отворена за млади од 18 до 30 години.Истата е со времетраење од фебруари до август 2018. Бројот на учесници е ограничен. Програмата е бесплатна и ќе биде реализирана на македонски јазик, од страна на тимот на Буден Театар.

Обработувајќи специфични теориски и практични аспекти поврзани со организација и реализација на културни програминаменети за деца,учесниците во менторската програма, ќе добијат можност да спроведуваат активности за деца, стекнувајќи искуство кое во и иднина ќе можат да го применат и да придонесат кон долготрајни промени во својата средина.

 Менторските сесии ќе се одвиваат во градовите Кратово и Ресен, додека практичните задачи ќе бидат спроведувани во шесте одбрани локации.

 

Деталниот опис на активностите предвидени во менторската програма и временската рамка можете да ги најдете на:budenteatar.org/wp-content/uploads/2018/01/mentoring-programme-PDF-FINAL.pdf

 

Кој може да земе учество?

 

 • Млади на возраст од 18 – 30 години. Млади лица кои во времетраењето на програмата ќе навршат 18 години, исто така се добредојдени да аплицираат
 • Кои живеат на територијата на ГрадотКратово, с.Злетово и с.Куклица,  ГрадотРесен, с. Претор и с.Љубојно
 • Заинтересирани за работа со деца, креативни, тимски ориентирани, со добри организациски и комуникациски вештини
 • Мотивирани да придонест кон позитивна промена во својата заедница
 • Слободни континуирано да ја следат програмата и да земат учество во сите планирани активности, во текот на шесте предвидени месеци

Што нуди менторската програма?

 • Можност да се здобиете со ново знаење во полето на организирање културни активности, преку директна работа со тимот на Буден Театар
 • Можност самите да организирате настани, креативни работилници, театарски претстави
 • Можност да ги развиете вашите креативни вештини, организациски и комуникациски способности
 • Можност на направите промена во вашата заедница
 • Сертификат за учество
 • Симболичен финансиски надомест за активностите предвидени во вториот и третиот дел од менторската програма

Како да аплицирате?

 • За да се пријавите за учество во менторската програма потребно е да го пополните формуларот за апликација, достапен на следниот линк:  https://docs.google.com/forms/d/1fsd6ipUgxvRnKlQvhtmxEGd6qpVNLa_gcjyrCbDmGks/viewform?ts=5a5779d4&;edit_requested=true
 • Крајниот рок за поднесување на апликацијата е 16.2.2018.
 • Во процесот на селекција ќе биде вклучено и онлајн интервју.
 • Селекцијата ќе ја прави тимот на Буден Театар.
 • За резултатите ќе биде известени по пат на Е-маил, најдоцна до 21.2.2018.

 

Доколку имате потреба од какви било дополнителни информации,обратете се на Е-маил адресата Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите "> Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите или на телефонот 072213035.

 

Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите "> Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

www.budenteatar.org

Facebook/Instagram/Youtube: BudenTeatar

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

green-green-green

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска57
mod_vvisit_counterВчера3192
mod_vvisit_counterОваа недела6199
mod_vvisit_counterМинатата недела21867
mod_vvisit_counterОвој месец58323
mod_vvisit_counterМинатиот месец99012
mod_vvisit_counterВкупно10858466
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.