gogo

Oki kom baner 1

.banner-blue-bg

A+ R A-


Кратовските пензионери се вратија со одлични резултати од Републичките спортски натпревари

Е-пошта Печати PDF

На 2-ри Септември на Градскиот стадион „Никола Мантов“ во градот на оризот Кочани се одржаа 22-рите Републички пензионерски спортски натпревари. Пред голем број љубители на спортот и навивачи, во 11 дисциплини во машка и женска конкуренција, во 23 категории се натпреваруваа 500 спортисти од 40 здруженија на пензионери, кои со своите резултати на регионалните спортски натпревари се изборија за учество на оваа најмасовна спортска манифестација во РМ.

ЗП „Кратово“ учествуваше во 5 дисциплини, а најголем успех имаа во пикадо во женска конкуренција каде екипата составена од Елица Ампевска, Ѓурѓа Фимчева, Верка Алексовска и резерва Лозана Трајковска го освоија првото место, на кои медалите им беа врачени од Ѓорѓи Серафимов.

DSC04712

Во дисциплина трчање мажи до 60 години, второ место освои Благоја Цветановски од ЗП „Кратово“, најдобра во женска категорија дисциплина домино беше Становитка Стојановска од Кратово.

На крајот беа прогласени и најдобрите поединци во 3 дисциплини, каде епитетот за најдобра во женска конкуренција во пикадо го понесе Елица Амповска од ЗК „Кратово“.

Наградените успешни пензионери, вчера остварија средба со Градоначалникот на општина Кратово г-дин Мите Андоновски, кои задоволни од организацијата и учеството на овие спортски игри го запознаа градоначалникот.

DSC04702

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3207
mod_vvisit_counterВчера4614
mod_vvisit_counterОваа недела7821
mod_vvisit_counterМинатата недела28450
mod_vvisit_counterОвој месец71415
mod_vvisit_counterМинатиот месец148977
mod_vvisit_counterВкупно9359832
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.