gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Ништо од реформата, падна Кембриџ во средното образование

Е-пошта Печати PDF
alt
Министерството за образование и наука ја соопшти одлуката од вчерашната седница на Владата дека Кембриџ програмата нема да се имплементира од септември оваа година во јавните средни училишта.
- Определба на Владата и Министерството за образование и наука е современо образование и квалитетни наставни програми за подобрување на воспитнообразовниот процес во земјата. Воведувањето нови наставни програми бара анализа и обмислување на процесите, а не избрзани решенија. Тоа, меѓу другото, значи и подготовка на учебници кои користат соодветна терминологија, кои се јасни и прецизни и кои се соодветни за образовниот систем на Република Македонија, информира МОН.

Министерството нагласува дека одлуката да се одложи почетокот на Кембриџ програмата во средните училишта за учебната 2018/2019 е донесена поради временскиот теснец да се обезбедат тие стандарди и поради избегнување несакани ситуации во средното образование.

Со оваа одлука, наведува МОН, се дава разумен временски период за дебата и подготовка на учебници од кои македонските ученици ќе го добијат заслуженото квалитетно и светско образованиие.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска592
mod_vvisit_counterВчера2768
mod_vvisit_counterОваа недела3360
mod_vvisit_counterМинатата недела24024
mod_vvisit_counterОвој месец66930
mod_vvisit_counterМинатиот месец80698
mod_vvisit_counterВкупно10343538
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.