gogo

A+ R A-


Отворен нов пазар во Кратово вреден 25 милиони денари (ВИДЕО)

Е-пошта Печати PDF

Над осум илјади жители на Општина Кратово од денеска ќе пазаруваат во новотворениот зелен пазар во центарот на градот. Пазарот свечено го отворија градоначалникот на Кратово, Мите Андоновски, и претседателот на Социјалистичката партија на Македонија, Љубисав Иванов – Ѕинго. На свеченоста присуствуваа министри, пратеници, градоначалници и локално население.
-Финансиската конструкција за изградба на овој пазар е околу 25 милиони денари. Средствата се обезбедени преку Министерството за финансии, кое овозможи Општина Кратово да земе кредит од Светска банка. Реализацијата на проектот траеше една година и овозможи одлични услови и за продавачите кои ќе го користат пазарот, но и за купувачите – истакна Мите Андоновски, градоначалник на Кратово.
Пазарот се простира на површина од 2.000 квадратни метри со 125 тезги на кои ќе се продаваат земјоделски производи, а има и дел наменет за продажба на текстил. Објектот е од затворен тип, ќе работи во петок и сабота, со обезбеден простор од 500 квадратни метри за паркирање.
Новиот пазар предизвика големо задоволство кај продавачите, но и кај муштериите.
-Задоволен сум од условите што ги нуди новиот пазар и мислам дека имаме еден од најубавите пазари во земјава – ни рече еден долгогодишен пазарџија.    О.А.
фото – Оливер Арсовски

Фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal.

Фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal.

Фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска454
mod_vvisit_counterВчера5573
mod_vvisit_counterОваа недела18560
mod_vvisit_counterМинатата недела42375
mod_vvisit_counterОвој месец100915
mod_vvisit_counterМинатиот месец260486
mod_vvisit_counterВкупно15311907
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.