gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Почина Спасо Георгиевски, строгиот учител и новинар без влакна на јазикот

Е-пошта Печати PDF

altПо долготрајно боледување, на 73-годишна возраст, утринава во Кратово почина новинарот и учител во пензија, Спасо Георгиевски. Во седумдесетите години на минатиот век ја започна својата плодна учителска и новинарска кариера, а беше дописник на повеќе од дваесет весници и радија, меѓу кои „Вечер“, „Македонски спорт“, „Нова Македонија“, „Вечерње новости“, „Спортски журнал“, „Вест“, „Утрински“, „Македонско радио“ и други.
Беше човек со строг глас, но меко срце, описмени неколку генерации деца во Кратово, Нежилово, Шопско Рударе и беше омилен меѓу учениците.
Погребот ќе биде на градските гробишта во Кратово, во 12 часот (сабота).

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

green-green-green

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1007
mod_vvisit_counterВчера1993
mod_vvisit_counterОваа недела18521
mod_vvisit_counterМинатата недела28117
mod_vvisit_counterОвој месец81107
mod_vvisit_counterМинатиот месец113854
mod_vvisit_counterВкупно10782238
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.