gogo

A+ R A-


Повик до невработените во Кратово да ги користат програмите за вработување од АВРМ

Е-пошта Печати PDF

altБранот иселувања што го зафати Кратово, дефинитивно ја промени демографската структура во нашата Општина. Бројките се поразителни, но постои надеж дека бранот може да запре доколку невработените во општината одлучат да користат некоја од мерките од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година, за кој во Буџетот се издвоени рекордни 1,1 милијарда денари.

Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година се утврдуваат програмите, мерките и услугите за вработување кои ќе обезбедат создавање на нови работни места, поддршка за креирање на нови работни места, посебно на младите и корисниците на право на парична помош од социјална заштита“ - не информираше раководителот на подрачната единица - Центар за вработување во Кратово, Магделена Арсовска.
Во продолжение, со клик врз линкот, сите заинтересирани може да се запознаат со активните програми и мерки за вработување, а за повеќе информации може да го посетите Центарот за вработување во Кратово.
http://av.gov.mk/content/pdf/OP2019_web.pdf

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2134
mod_vvisit_counterВчера5847
mod_vvisit_counterОваа недела26854
mod_vvisit_counterМинатата недела50529
mod_vvisit_counterОвој месец198798
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12778106
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.