gogo

A+ R A-


Советот донесе одлука Кратово да стане „град на карпестата уметност“

Е-пошта Печати PDF

Советот на општина Кратово донесе едногласна Одлука градот Кратово да постане прв град на Балканот, град на карпестата уметност, а тоа резултира со отворање постојана поставка во чест на Французинот Етјен Пат (Etienne Pate) кој за време на Првата светска војна како војник на француската армија, ги открива првите траги на карпеста уметност во Гевгелија Битола. За оваа одлука на Советот најзаслужен е кратовскиот научник проф. д-р Душко Алексовски, кој долги години ја проучува карпестата уметност и се бори од петни жили да го постави Кратово на светската туристичка мапа.
-Тоа е нова коцка во мозаикот што се создава под името „Кратово - туристичка метропола“, бидејќи она што градот Кратово го поседува на туристички план, ретко кој друг град во светот го поседува: палеолитски пештерски живеалишта, палеолитски гравирани цртежи, уникатна сликана карпеста уметност единствена во светот за кое нешто поседуваме и атест, препознатлив по своите импозантни кули и мостови, бројни свети места, еден црковен објект од типот на ротондите, најголема топилница на злато од римскиот период во месноста Жгури, камените кукли, уникатниот локалитет Цоцев Камен, признат од експерти кои докторирале на француска Сорбона, Пол Вердје и Бруно Ансел. Наскоро очекуваме да дојдеме до нови откритија кои ќе го возбудат светот - вели професор Душко Алексовски.

Фотографија на Aleksovski Dusko.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3267
mod_vvisit_counterВчера5847
mod_vvisit_counterОваа недела27987
mod_vvisit_counterМинатата недела50529
mod_vvisit_counterОвој месец199931
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12779239
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.