gogo

Oki kom baner 1

.banner-blue-bg

A+ R A-


Утре прскање против комарци во Кратово и Крива Паланка

Е-пошта Печати PDF

http://mojo.mk/uploads/main_article_photos/84f7195f3a2d95b36907a587f253d903.jpgПо две одложувања поради неповолни временски услови, утре ќе се изврши авионско прскање за заштита од комарци во општините Крива Паланка, Ранковце и Кратово.

Во Крива Паланка прскањето ќе се спроведе во раните утрински часови, во периодот од 5 до 8 часот, а од локалната самоуправа на општината ги известуваат пчеларите во времето на прскање и три до четири часа подоцна да ги затворат кошниците со пчели, поради можноста од влијание на средството со кое се врши прскањето врз безбедноста на пчелните семејства.

И во Кратово почнувајќи од 4:30 до 8 часот ќе се спроведе авионско третирање против комарци на територијата на општина Кратово. Од општината информираат дека со третирањето ќе биде опфатено течението на Кратовска река од село Кетеново низводно по реката и целото градско подрачје.  Ги повикаа пчеларите во наведениот период и до четири часа по истиот да ги заштитат пчелните семејства.

Во случај на врнежи, прскањето ќе биде одложено за наредниот ден.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3247
mod_vvisit_counterВчера4614
mod_vvisit_counterОваа недела7861
mod_vvisit_counterМинатата недела28450
mod_vvisit_counterОвој месец71455
mod_vvisit_counterМинатиот месец148977
mod_vvisit_counterВкупно9359872
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.