gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Велосипедските тури дел од туристичката понуда на Кратово (ВИДЕО)

Е-пошта Печати PDF

Велосипедскиот планински туризам е нов адут за развој на туризмот во Општина Кратово. Питомата планина, живописните пејсажи, како и мноштвото природни знаменитости даваат терен поволен за планински велосипедски патеки, отвараат перспектива за развој на велосипедскиот туризам како алтернативна гранка на туризмот.
Во природната убавина на кратовско-лесновскиот крај викендов се уверија амбасадорот на Словачка и заменик-амбасадорот на Украина, кои Велигденските празници одлучија да ги поминат во Кратово. Во придружба на млади бајкери од Кратово и Скопје, амбасадорите минаа 70 километри на велосипед, од Кратово до манастирот Лесново и браната „Злетовица“, и беа презадоволни од она што го доживеаа.
- Ги повикувам сите да дојдат во Кратово и самите да видат каква фантастична инфраструктура има во градот. Имам преубави впечатоци и се надевам дека наскоро пак ќе се вратам во Кратово. Во блиска иднина планирам да донесам поголема група велосипедисти, мои пријатели од Словачка, кои сигурно ќе бидат воодушевени од Кратово – истакна амбасадорот на Словачка во земјава, Хенрик Маркуш.
Пофални зборови стигнаа и од украинскиот заменик-амбасадор Ростислав Палагусинец, кој истакна дека во иднина ќе биде силен промотор на Кратово.
Засега мал хендикеп е немањето обележани велосипедски патеки, но затоа добра вест е можноста од овој викенд викенд па во иднина да се изнајми велосипед во Кратово по симболична цена и да се ужива во убавините на Осоговието.
Овде покрај свежината и спокојот што го нуди Осоговието, туристите можат да уживаат во традиционалната кратовска храна, а збогатувањето на туристичката понуда со нови содржини наменети за авантуристите, на овој регион можат да му донесе нов квалитет во туризмот.
Оливер Арсовски

alt

altДодади коментар


Кодот на сликата Освежи

green-green-green

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1150
mod_vvisit_counterВчера1993
mod_vvisit_counterОваа недела18664
mod_vvisit_counterМинатата недела28117
mod_vvisit_counterОвој месец81250
mod_vvisit_counterМинатиот месец113854
mod_vvisit_counterВкупно10782381
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.