gogo

Oki kom baner 1

.banner-blue-bg

A+ R A-


Винска приказна од Кратово за Св.Трипун (ВИДЕО)

Е-пошта Печати PDF

altПразнувањето на Свети Трифун е главно познато според обредното закројување на лозјата. Светецот се смета за покровител на меанџискиот еснаф, но и заштитник на лозарите и градинарите. Во повеќе краишта на Македонија на овој ден се запрскувале лозјата со осветена вода и се изведувало обредно закројување. Култот кон светецот Трифун, години наназад се негувал и во Кратово. За адетите кои кратовци ги правеле на денешниот празник, кој во Кратово се нарекува Свети Трипун, ни раскажа Стевче Доневски во неговиот семеен вински подрум.
Од Стевче Доневски слушнавме и за една интересна традиција која започнала одамна во прочуената Тасева кафана, кога кратовци поради големо невреме, на Св.Трипун не отишле на своите лозја.
Доневски ни раскажа како настанало името на најзастапената винова лоза во кратовско, познатата „кратошија“.
Винската приказна ја завршуваме со чаршиски мајтап. Старите кратовци за мераклиите на вино и пијаниците велеле
: „У буре со вино да га ставеш, сув ќе искоче“.Оливер Арсовски


Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3262
mod_vvisit_counterВчера4614
mod_vvisit_counterОваа недела7876
mod_vvisit_counterМинатата недела28450
mod_vvisit_counterОвој месец71470
mod_vvisit_counterМинатиот месец148977
mod_vvisit_counterВкупно9359887
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.