gogo

A+ R A-


Во Ранковце се одржа едукативна работилница за заштита од интернет злоупотреби

Е-пошта Печати PDF

Основците од 9-то одделение од ООУ„Х.Т.Карпош“ од Ранковце денеска (24.02.2020) учеа за безбедноста и сигурноста во интернет просторот на Едукативната работилница за заштита од интернет злоупотреби, што ја спроведе Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка.
Предавач на работилницата беше Бојан Кордалов, специјалист за односи со јавност и социјални медиуми, кој на основците им ги пренесе знаењата за главните опасности во онлајн комуникацијата, заштитата од интернет злоупотребите, но и правилата за безбедност и добро однесување на социјалните мрежи.
Посебен акцент беше ставен и на сајбер насилството, кое особено е актуелно во последно време, а како жртви се јавуваат токму малолетни лица.
Едукативната работилница за заштита од интернет злоупотреби е дел од проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, кој го спроведува Центарот за аудиовизуелни уметности, во партнерство со порталот „Аберџија, во рамки на проектот финансиран од Европската унија„ Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“, спроведуван од Фондацијата „Метаморфозис“ и Евротинк-Центар за европски стратегии.

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3020
mod_vvisit_counterВчера4624
mod_vvisit_counterОваа недела16151
mod_vvisit_counterМинатата недела28635
mod_vvisit_counterОвој месец163820
mod_vvisit_counterМинатиот месец179642
mod_vvisit_counterВкупно15554454
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.