gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Заврши европскиот тамбурашки фестивал во Кратово, победници РКУД „Пелагиќ“ од Бања Лука

Е-пошта Печати PDF

Општина Кратово по седми пат беше домаќин на меѓународната манифестација „Европски фестивал на тамбурашки оркестри“. Фестивалот го отворија локалниот оркестар „Кратовски тамбураши“ и легендата на македонската тамбурашка музика Нино Величковски. Меѓународен призвук на фестивалот му дадоа настапите на хрватскиот состав „Беќаруше“ од Славонска Пожега, српскиот оркестар „Тамбураториум“ од Панчево и босанските уметници „Пелагиќ“ од Бања Лука.

Настанот го организираше Здружението за култура и уметност „Св.Ѓорѓи Кратовски“, а под покровителство на Министерството за култура и градоначалникот на Кратово.
-Ова беше одлична можност за љубителите на тамбурата да уживаат во прекрасните изведби на тамбурашките оркестри. Публиката беше навистина задоволна, само жал ми е што не присуствуваа во поголем број и да уживаат во звуците на тамбурата. До крајот на гоината ќе имаме уште настани, со цел да го збогатиме културно-забавниот живот во Кратово за да може кратовци да уживаат во овие манифестации – истакна градоначалникот Мите Андоновски.
Со громогласен аплауз од публиката, за победник на фестивалот беше прогласен тамбурашкиот оркестар „Пелагиќ“ од Бања Лука.

Фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal.

 

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2858
mod_vvisit_counterВчера4377
mod_vvisit_counterОваа недела17327
mod_vvisit_counterМинатата недела20513
mod_vvisit_counterОвој месец40015
mod_vvisit_counterМинатиот месец106839
mod_vvisit_counterВкупно10519421
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.