gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Колумна

КОЛУМНА: Младите и дигиталната ера

altЖивееме во дигитална ера. Децата се раѓаат со смартфон во едната и таблет во другата рака. Денешната мултимедијална култура овозможува уште на мала возраст децата да се едуцираат преку игри и други корисни апликации. Како растат, така се повеќе се „бомбардирани“ со...
Повеќе...

7 години „АБЕРЏИЈА“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

alt

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

 

 

 

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

altИ покрај сите зла што секојдневно се случуваат во светот, сепак, се чини дека вербата во хуманоста на луѓето не смее да исчезне. Доказ за безграничната љубов кон луѓето е приказната за младиот 25-годишен скопјанец (чие име нема потреба да го откриваме) и неговата емотивна...
Повеќе...
altпишува - Оливер Арсовски
По вчерашната експлозија од емоции и позитивни вибрации на втората фестивалска вечер на „Златни денови“, Кратово денес се разбуди облеано од сонце. Настапите на култната „Рибља чорба“ и рок-поезијата на Бора Ѓорѓевиќ ја кренаа атмосферата во...
Повеќе...
altГрнчарството е стар занет, уште од праисторијата на човештвото. Денес малкумина го работат, оти е тежок и валкан занает. Се поретко се бара земјано садче за тавче-гравче. Ама занаетот може да падне во криза, но никогаш нема да исчезне. Еден таков мајстор на занаетот уште...
Повеќе...
altТежок е фудбалскиот леб, горчлива знае да биде судбината на спортистите. Го искусиле тоа многумина, еден од нив, за жал, е и младиот перспективен голман Кристијан Стоилков. Да, тоа е истиот оној со кој порталот „Аберџија“ на 13 декември направи интервју, во кое младиот...
Повеќе...
altПоследниот ден во годината е денот кога се сумираат резултатите и се прави завршен биланс. Порталот „Аберџија“ зад себе има исклучително успешна година, со објавени 740 статии и 1.070.000 посети, бројки кои ме прават горд, бројки кои укажуваат на рапиден пораст на...
Повеќе...
http://chicagoraffaello.com/wp-content/uploads/2013/08/chicago-skyline.jpgЖивотниот пат ги однесе преку барата. Од онаа страна на Атлантикот. Ги има најмногу во Чикаго, нешто и во Минеаполис. Но, никогаш не забораваат од кај се, никогаш не забораваат на своите корени, на своите довчерашни сограѓани. Почитувани, оваа колумна ја посветувам на...
Повеќе...

Работнички собира „арач“

http://cache1.asset-cache.net/gc/483168646-players-of-rabotnicki-celebrate-after-gettyimages.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=X7WJLa88Cweo9HktRLaNXhUiBhnGuIdxZK7clPY1h%2FqcMwJHphunj5JyKp%2FSdi36C1ry5HlmCqRthOh5GIn8Zw%3D%3DМалкумина веруваа дека Работнички ќе има сили да ја одбрани скромната предност во бучната арена во Трабзон. Ама, ете, за инает на скептиците, ја одбранија. И тоа со играч помалку цел час во маратон кој траеше 120 минути. Респект.
Поголемите скептици дури не веруваа дека...
Повеќе...
altПишува - Оливер Арсовски
1.Беше претпладне. Невообичаено свежо јунско претпладне, со темни облаци кои најавуваа бура во остатокот на денот. Талкав по калдрместите улички, без јасна намера каде одам. Во еден миг, забележав подотворена валкана стаклена врата. Сум минувал...
Повеќе...

Страница 1 од 3

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1388
mod_vvisit_counterВчера5401
mod_vvisit_counterОваа недела11628
mod_vvisit_counterМинатата недела33770
mod_vvisit_counterОвој месец66221
mod_vvisit_counterМинатиот месец116442
mod_vvisit_counterВкупно10095111
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.