gogo

A+ R A-


Крива Паланка

http://migusto.mk/wp-content/uploads/2012/09/spakuvan-vo-tegli.jpgН.С. од Крива Паланка, за кражба на осум тегли домашен ајвар и слатко, како и за три шишиња сок, во тамошниот суд, за кривичното дело тешка кражба е осуден на казна затвор во траење од  три месеци, пишува весникот ВЕСТ. Казната е условна, тоа значи дека во следниот период...
Повеќе...
altДенес официјално е пуштена во употреба реконстурираната училишна зграда на основното општинско училиште „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Ранковце.

Реновирањето и комплетната замена на дотраената столарија со ПВЦ е направена во рамки на Проектот на УСАИД за...
Повеќе...

„Урбан ѕид“ во Крива Паланка

altСо цртање графити и испишување на името на општината на ѕидот до Локалната установа Градски музеј Крива Паланка, учениците од основните и средното училиште од грaдот го обележаа првиoт „Урбан ѕид“ во општината.Со оваа активност локалната самоуправа се вклучи во проектот...
Повеќе...
momografМинистерството за здравство вчера објави конкурс за набавка на три мамографи, од кои еден за Куманово, еден за Крива Паланка и еден за Битола, така што за неколку месеци Куманово ќе добие најсовремен и најмодерен мамограф, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...
Повеќе...
bugarski-pasos2Канада наскоро ќе даде јасен сигнал за елиминацијата на визите за бугарските и романските граѓани. Ова очекување го има европратеникот Андреј Ковачев, пишува порталот „Локално“. Тој рече дека двете страни веќе се изјасниле категорично дека нема да го поддржат...
Повеќе...
altКрива Паланка од денеска до 23 септември ќе биде домаќин на осмиот Интернационален театарски фестивал „Св Јоаким Осоговски“, на кој ќе настапат реномирани театарски куќи oд Македонија, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Фестивалот ќе биде отворен вечерва...
Повеќе...
altСо свечено дефиле на ансамблите – учесници низ главната улица во Крива Паланка, вечерва ќе започне дванаесеттиот Меѓународен фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“.

На годинашното издание на фестивал кој ќе трае три дена учествуваат фолклорни ансамбли од Турција...
Повеќе...
http://fakti.org/sites/default/files/Photos/ivan/20130724111144_201932.jpgШеесет и тригодишната С.К. од с.Луке, кривопаланечко, вчера во полициска станица Крива Паланка пријавила дека на 17.08.2016 година околу 01.00 часот во нејзината куќа, лицето Ѓ.Д. (44) од с.Луке ја силувал, известуваат од МВР.

Сторителот, откако насилно ги искршил катанците од...
Повеќе...
http://www.borskojezero.info/portal/images/slike/2012/06/article_big_1268656231Van_Gogh.jpgЅвезди на вечерта на петтото, јубилејно издание на кривопаланечкиот рок-фестивал „Џојфест“, кој ќе се одржи в сабота на градскиот плоштад „Карпошово востание“, ќе бидат „Ареа“ и „Ван Гог“, најавија организаторите.

- Годинава одлучивме македонскиот легендарен...
Повеќе...
mvrНККР Крива Паланка поднесе кривична пријава против лицето М.Д. (72) од с.Луке, кривопаланечко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“.Во петокот околу 08.00 часот на м.в. „Тодорин камен “, атар на с. Луке, пријавениот, заедно со лицето...
Повеќе...

Страница 4 од 29

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8221
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13594
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154472
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033539
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.