gogo

A+ R A-


Крива Паланка

altСВР Куманово поднесе кривична пријава против Т.Р. (23) од Крива Паланка, В.П. (55) и С.П.(39), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вонбрачен живот со малолетно лице“.

Т.Р. во периодот од 28.02. до 10.03.2016 година, во својата куќа во с...
Повеќе...
altНеделата по христијанскиот празник Тодорова сабота, во кривопаланечкото село Конопница шеста година по ред се одржа возобновената народно-црковна манифестација „Невестинско поклонение“.Овој своевиден бренд на Крива Паланка, во црквата „Св. Теодор Тирон“ во...
Повеќе...
dimitriev-kriva-palanka-640x343Со над еден милион евра за инфраструктурни проекти, Владата ќе го подобрува животот на граѓаните во Крива Паланка. На нивно барање  се отпочнува локалниот пат во Жидилово и патнот правец од Варовиште до манастирот Св. Јоаким Осоговски. На отпочнувањето на градежните...
Повеќе...
altПретседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска ќе ја посети општина Крива Паланка.

Во рамки на посетата, Димитриев ќе присуствува на отпочнување градежни активности за изградба на пат во село Жидилово и...
Повеќе...
altКако дел од манифестацијата „Невестинско поклонение“, денес во Крива Паланка беше отворена изложба на најдобрите 100 карикатури од меѓународниот конкурс на тема „Мажот како колатерална штета во односот снаа – свекрва“. Прва награда освои Дарко Дрљевиќ од Црна Гора...
Повеќе...
rankovce-kriva-palankaНа последната седница на Советот на општина Крива Паланка командирот на Полициската станица од општа надлежност Крива Паланка, Гоце Ивановски, информираше дека во второто полугодие на 2015 година на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце нарушувањата на...
Повеќе...
269005-se-zgolemuvaat-vrabotuvanjata-so-proektot-makedonija-vrabotuvaСо проектот на Агенцијата за вработување на Република Македонија „Македонија вработува“ досега се вработиле триста лица од Крива Паланка и Ранковце.

Со разновидните мерки од овој проект се опфатени сите категории лица кои се активни баратели на работа.

– Со четирите...
Повеќе...
altВо лабораторијата на здравствениот дом „Димитар Арсов" во Крива Паланка ќе биде набавен нов биохемиски анализатор за што веќе е завршен тендерот кој го спроведе Министерството за здравство, информира Јоско Стефановски, вршител на должноста директор на здрвствениот...
Повеќе...
altНа сцената во НУ Центар за култура во Крива Паланка под покровителство на општината синоќа се одржа првата вечер на 27. издание на фестивалот „Гоце Фест 2016“.
– Четврта година во низа Паланчани имаа можност да проследат една од трите фестивалски вечери на најпознатиот...
Повеќе...
af75f48e7e0b4436f9ee3a6168b816f9_LДваесет и шест лица се повредени од кои пет се здобиле со потешки повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа околу 21 часот и 30 минути откако автобус кој се движел на магистралниот пат А-2 Куманово – Крива Паланка излетал од патот.

СВР Куманово информира...
Повеќе...

Страница 7 од 28

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска920
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела920
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216166
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795474
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.