gogo

A+ R A-


Култура

alt-Дали фотосафарито во Кратово беше полн погодок, планирате ли и следната година уште едно фотосафари во градот на кулите и мостовите?
Мислам дека фотосафарито во Кратово, што го огранизира Фото клубот „Куманово“ во рамки на фестивалот на уметничка фотографија...
Повеќе...
13516492_307326262937206_2646200547650987467_nИзложбата на плакати од 1950 година ќе биде отворена во четврток (23.06.2016 год.) во 12 часот во Музеј на град Кратово од врвни полски и европски мајстори на уметноста.

Доцните 1950-ти посведочија величествен пример на експлозија на „модерност“ во полската уметност. Ова, исто...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=rJYK3XLix10

altСо учество на дваесет и пет млади уметници и четворица ментори, започна 23-тата по ред Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов“ Кратово. Цела недела децата – уметници од Кратово, Куманово, Ново Село, Македонски Брод, Прилеп, Сокобања (Србија) и Софија...
Повеќе...
altЕХОТО НА ПЛАНИНИТЕ

(посветено на Чедо Јакимовски)

ЗАМИНА КАКО МЛАД БОРЕЦ
ЗА ДА ИЗРАСНЕ ВО ТВОРЕЦ
КОЈ СЕ ВРАЌА ДОМА
КАКО ЦЕЗАР ВО РОМА
КАКО ВОИН СО ОРЕОЛ
ЗАВИТКАН ВО ЗБОР
ШТО ГИ ЕЖИ ПЛАНИНИТЕ
КОГА ТАНЦУВА ПО ДОЛИНИТЕ
ПА СЕ ПУШТА ПО РЕКИТЕ
ДА ИМ ГИ СРУШИ ПРЕПРЕКИТЕ
КАКО...
Повеќе...
altВеќе традиционално и ова година во сабота (11.06.2016 година) во Кратово ќе се одржи манифестацијата насловена како Ден на културата 2016.

Настанот ќе се одржи пред платото на Домот на културата „Лазар Софијанов“ со почеток од 18 часот,  на кој учество ќе земат повеќе културно...
Повеќе...
http://vecer.mk/files/styles/article/public/article/2015/02/23/na-blagoja-grujovski-godinite-ne-mu-mozhat-nishto-233147.jpg?itok=frjjznhHhttp://www.youtube.com/watch?v=-BYtnyABrto

Порталот Аберџија, во соработка со здружението „Етно ризница“, Драган Митевски и Цане Петров, ексклузивно ќе ја промовира една од водечките композиции на ЦД-то со песни од кратовско-паланечкиот крај. Се работи за песната „Маслинчице зелена“ од...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=hn0E2fXypDU
Песната е дел од неодамна промовираното ЦД „Етно ризница бр.1“, на кое се наоѓаат 16 песни од кратовско, паланечко и кумановско. „Насели се село“ ја пее Круме Спасовски и е во жанрот македонски мрсни песни.

Насели се село на момино чело
туј село не...
Повеќе...
altМај е месецот во кој нашата земја ги слави имињата на великаните кои заземаат значајно место во македонската историја. Гоце Делчев, Јосип Броз - Тито, браќата Кирил и Методиј со своите дела и дејствување го задолжиле многу македонскиот народ, па во нивна чест денеска во...
Повеќе...
altПрограма на Малински фото фестивалот за 22.05.2016 год. во Кратово (недела):

12:00-12:30 ч. Дом на култура „Лазар Софијанов“тема: Клупска изложба на ФК Крагујевац продолжување на традицијата 

12:30-13:00 ч. ОУ Музеј на град Кратовотема: Меѓународна изложба „Play“

13.15-13:45 ч. Центар за...
Повеќе...

Страница 11 од 41

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.