gogo

A+ R A-


Култура

Свечено отворена Симиќева кула

Симиќева кула во илуминативен блесок

пишува - Оливер Арсовски


Иако до пред две-три години важеше за грдотија на градот, деновиве највисоката кула во Кратово позната како Симиќева, блесна во полн сјај. Откако пред неколку месеци и беше променет покривот кој долги години...
Повеќе...
Д-р Душко Алексовски меѓу стоте најпознати научни работници во светот

Меѓународниот биографски центар од Кембриџ, Велика Британија, го стави д-р Душко Алексовски на листата на 100-те најпознати научни работници во светот и за неговото дело му додели сребрен...
Повеќе...

За сите што досега не го виделе!!!

Краткометражен филм „Дали?“

-најдобар средношколски филм во 2009 година на Олимпијадата за средни училишта, снимен од тимот ученици од С.О.У. Митко Пенџуклиски

http://www.youtube.com/watch?v=J6dUjryfqUY

Апел за помош за доизградба на манастирот Св.Петка во Туралево

пишува - Оливер Арсовски

Во живописните предели на кратовското село Туралево, во месноста викана Црковница веќе подолг период се гради манастир посветен на Св.великомаченица Петка. Благодарение на донациите...
Повеќе...
Проекција на стари етнолошки филмови од браќата Манаки

Покана до граѓаните на Кратово да дојдат во што поголем број на денешната проекција на етнолошки филмови од колекцијата на првите балкански сниматели, браќата Манаки, но и современи кратки филмови за народните...
Повеќе...

Донација на германската амбасада

13.000 евра за Симиќева кула во Кратово

пишува - Оливер Арсовски

Музејот на град Кратово успеа да обезбеди нова донација во висина од 13.000 евра за санација и конзервација на Симиќева кула. Како донатор се јавува германската амбасада, а работните активности се очекува да...
Повеќе...

На 15 мај во Скопје

Промоција на Кратово на скопскиот плоштад

 

пишува - Оливер Арсовски
Со промоцијата на североисточниот плански регион во кои спаѓаат општините Кратово, Крива Паланка, Ранковце, Старо Нагоричане, Липково и Куманово, денеска на плоштадот Македонија (на локацијата каде...
Повеќе...

ЛЕГЕНДА ЗА ПРОКОЛНАТИОТ ГРАД

ЛЕГЕНДА ЗА ПРОКОЛНАТИОТ ГРАД

Постои една легенда која вели дека градот Кратово е проколнат град. Според легендата тоа се случило уште во турско време. Градот го проколнал некој си Епископ кој се викал Атанас. Приказната е многу интересна и пренесувана од колено на...
Повеќе...
“Изложба на еколошки фотографии од Осоговските Планини” во Скопје на ПМФ пишува: Славица Јаковска

 

Младата уметничка и вљубеник во дигиталната фотографија – Лиде Стојановска (18 год.), за која веќе пишувавме ја претстави својата изложба и пред граѓаните на главниот...
Повеќе...

Страница 39 од 40

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска956
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела956
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216202
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795510
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.