gogo

A+ R A-


Култура

http://kratovo.mk/wp-content/uploads/2012/06/sveti%20gorgi.jpgОПШТИНА КРАТОВО

во соработка со

ЈОУ ДОМ НА КУЛТУРА „ЛАЗАР СОФИЈАНОВ“

РАСПИШУВА:

НАГРАДЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ЛИТЕРАТУРНА И ЛИКОВНА ТВОРБА

НА ТЕМА „СВЕТИ ЃОРЃИ КРАТОВСКИ – СВЕТИЛНИК И ЗАКРИЛНИК НА КРАТОВО“

Општина Кратово по повод патрониот празник на Кратово...
Повеќе...
180px-Pavel_ShatevВо Кратово на 30-ти Јануари 2017 година (понеделник) од 11 часот, каде што е поставена спомен бистата на Павел Шатев, ќе се одржи панахида со што ќе се одбележи годишнината од смртта на познатиот македонски револуционер, родољуб и публицист.

Почит на последниот македонски...
Повеќе...
фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal

http://www.youtube.com/watch?v=9x4JwMGxCLo

http://www.facebook.com/aberdzija/

фотографија на Аберџија / Aberdzija news portal
фотографија на Stojance Andonov DitoУште еден хуман гест стигна денес до нас од група луѓе познати како „промотори“ на Кратово. Неколкумина уметници и хуманисти изработија подароци за тимот кој ќе го оперира Давид Стојановски во Виена, како мала поддршка за успешна операција и заздравување на младиот...
Повеќе...
https://cdn1-bitmedia1.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2015/01/bozic-obicaji-1389007167-422985.jpgМАЛ БОЖИЌЕН КОНЦЕРТ „ХИМНИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО“ - 05.01.2017 година 13.00 часот

Мултимедијален центар (Кино сала) – Кратово

Влезот е слободен

Веќе петта година по ред, во организација на општина Кратово и Музејот на град Кратово, традиционално се одржува  Мал Божиќен...
Повеќе...
фотографија на Митко Пенџуклиски - Кратово (средно училиште)Во холот на средното училиште „Митко Пенџуклиски“ во Кратово, се одржа традиционалнот новогодишен базар. Оваа активност на учениците е во рамки на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, кој има за цел зајакнување на врската...
Повеќе...
фотографија на Аберџија / Aberdzija news portalВо организација на Сојузот на борци во Кратово, денеска се одржа историски час во Музејот на Кратово. Свое предавање имаше историчарот Миле Марковски, а учениците од основното и средното училиште прочитаа песни и реферати посветени на Даме Груев, Свети Климент Охридски и...
Повеќе...
altУчениците од V-Б одделение во кратовското основно училиште „Кочо Рацин“, заедно со својата учителка Лидија Арсовска, денес беа во посета на децата од дневниот центар за лица со посебни потреби во Кратово. Петтодделенците однесоа новогодишни подароци, честитки и...
Повеќе...

Страница 6 од 40

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1385
mod_vvisit_counterВчера5979
mod_vvisit_counterОваа недела1385
mod_vvisit_counterМинатата недела43302
mod_vvisit_counterОвој месец216631
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12795939
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.