gogo

12805901 1736726103226190 7018339300294085335 n

A+ R A-


Пробштип

Се асфалтираат улици во Пробиштип

altВо Пробиштип интензивно се асфалтираат улици во должина од 1.700 метри. Градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски кој изврши увид на градежните работи рече дека се поставува завршниот слој на асфалт на  помалите улички, а во Барбаревско маало поради...
Повеќе...
За овие компири сите зборуваат – ние рецептот го делиме со васСостојки:

500 гр компир

200 гр брашно

40 гр маргарин

50 мл вода

вегета

150 гр рендан кашкавал

200 гр сусам

сол

маслоПодготовка:Компирот се лупи, се сече на коцки и се вари во солена вода. Потоа се цеди и се става да упие.Се додаваат маргарин и вегета, па брашно и вода и се прави...
Повеќе...
http://www.novosti.rs/upload/thumbs/images/2016//02/3n/16%20(2)_620x0.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=FhyXZvYMh8c

altизвор - http://religija.mk/v-nedela-gavril-lesnovski-i-oficijalno-ke-bide-proglasen-za-svetec/
Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик...
Повеќе...
altЛидерот по регуларниот дел од одбојкарскиот шампионат, одбојкарите на Струмица поведоа со 2-0 против Пробиштип во финалето од плеј-офот за првак на Македонија. Натпреварот се одигра во извонредна атмосфера, но и тоа не беше доволно за позитивен резултат на Пробиштип, па...
Повеќе...
altПолицијата поднесе кривична пријава против Љ.М. (29) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.Во јануари 2017 година пријавениот неовластено набавил пиштол за...
Повеќе...
Фотографија на Одбојкарски клуб„ПРОБИШТИП“.Екипата на Пробиштип ВА се избори за првото историско финале од домашниот шампионат, откако и во реванш средбата од полуфиналето славеше над Борец, денес во Велес со резултат од 0-3 во сетови (24-26, 23-25, 27-29).

Така екипата од Истокот на Македонија ја потврди победата од првиот...
Повеќе...
http://kanalplus.mk/wp-content/uploads/2016/04/12993322_624408781057990_7980330843095601033_n-660x330.jpgПо двата пораза од Струмица и Борец, одбојкарите на Пробиштип ВА ја препуштија лидерската позиција и завршија на второто место во регуларниот дел од сезоната. Тоа значи дека во следната фаза од шампионатот ќе ги вкрстат копјата со третопласираниот Борец Велес, додека...
Повеќе...
altАПЕЛ ОД ЛЕСНОВСКОТО БРАТСТВО:

ДО СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЈАНИ,
БРАЌА И СЕСТРИ ВО ХРИСТА!

Драги браќа и сестри, во овие денови на страдање и голгота за нашата Татковина и нашиот православен македонски народ, имајќи болка и тежина за сè што се случува околу нас...
Повеќе...

Страница 1 од 30

Screenshot 3

aberdzija logo 7

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1589
mod_vvisit_counterВчера3380
mod_vvisit_counterОваа недела1589
mod_vvisit_counterМинатата недела98113
mod_vvisit_counterОвој месец572788
mod_vvisit_counterМинатиот месец355391
mod_vvisit_counterВкупно7685431
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.