gogo

A+ R A-


Спорт

Силекс - Металург 0-1

Металурзите владеат во „градот на рударите“

пишува - Оливер Арсовски


Прелесни три бода освоија фудбалерите на Металург на гостувањето против вчера индиспонираниот Силекс. Кратовци на домашен терен продолжија во стилот "топло-ладно", па откако разочараа против Милано...
Повеќе...

Силекс-Металург (најава)

Ќе се топи Метал(ург)от

пишува - Оливер Арсовски

И по пет одиграни меча во последниве две години, Силекс нема победа над тимот на Металург. Време е за прва радост, челикот на „металурзите„ мора да се стопи. Ова е заедничката желба на фудбалерите и стручниот штаб на...
Повеќе...

Пораз на Силекс во Битола

Пелистер - Силекс 1-0

Пелистер ја продолжува успешната битка на два фронта. По победата во купот над Работнички, денес битолчани славеа над Силекс. Единствениот гол на натпреварот го постигна Марјан Алтипармаковски во 47 мин. кога натрча на една топка во шестнаесетникот...
Повеќе...

Најава за Пелистер - Силекс

Силекс по бодови во Битола

пишува - Оливер Арсовски

 

Натпреварот под Тумбекафе за фудбалерите на Силекс ќе биде од типот да се биде или не. Клучен меч кој треба да ги разреши дилемите дали кратовци ќе се вклучат во битката за позициите кои водат во Европа, или пак...
Повеќе...

Разгоропаден Силекс

Силекс - Победа 3-0


пишува - Оливер Арсовски

Тимот на прилепска Победа завчера плати за сите фрустрации и срамови што ги доживеаја кратовци пред една недела против Милано. Разгоропадениот Силекс сите деведесет минути владееше на зелениот тепих, создавајќи најмалку...
Повеќе...
altСашо Ивановски е самоук спортист и во изминатите 16 години при обликувањето на вежбите ги користел само личното искуство и понекој совет од пријателите. Младешкиот порив да се опроба во спортот, а под влијание на информациите што ги слушнал како 17-годишник дека во ЈНА...
Повеќе...

Соседско дерби Силекс - Милано

Милано мора да падне

пишува - Оливер Арсовски

Соседското дерби меѓу Силекс и Милано ќе биде одлична можност за кратовци да започнат нова победничка серија. Бергеровиот систем сакаше кратовци да започнат дома со Милано и Победа, противници кои се како скроени за...
Повеќе...
Бергер му донесе среќа на Силекс

пишува - Оливер Арсовски


Двете гостувања во Тетово се минато, но анализите кои деновиве се прават во таборот на Силекс покажуваат дека кратовци можеа и требаше да остварат подобар ефект. Пораз од лидерот Ренова и реми со амбициозниот...
Повеќе...

Тетекс - Силекс 1-1

Силекс жали за трите бода

пишува - Оливер Арсовски

Сето она што фудбалерите на Силекс го градеа цели деведесет минути на стадионот во Тетово, падна во вода во последните мигови од мечот. Едно мало невнимание на потесната одбрана, мал пад на концентрацијата во клучните...
Повеќе...

Деби-гол на Стевица Ристиќ

Ристиќ и Ривалдо се страшен тандем

пишува - Оливер Арсовски

Нов блесок на повремениот македонски репрезентативец Стевица Ристиќ. Маестрална партија одигра голгетерот во своето официјално деби во дресот на Бунјодкор, зачинета со асистенција и погодок со кој неговиот...
Повеќе...

Страница 125 од 126

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.