gogo

A+ R A-

Голеада во Штип, Силекс прокоцка три бода во судиското надополнување (ВИДЕО)

Во дербито на Истокот, Брегалница и Силекс во ревија на голови ремизираа, играјќи 3-3. Кратовци тргнаа добро, Недељковиќ го отвори резултатот во 19-та минута, но Бобан Георгиев израмни до крајот на првиот дел со прекрасни ножички. Ристе Наумов во 52.минута донесе целосен пресврт и водство за штипскиот тим, но Каланоски од пенал и по вторпат донесе израмнување. Во завршницата, Филип Тимов во 84.минута постигна трет погодок за кратовци, а одговори и Дарко Стојанов во 91-та минута, кога искористи некоординираност во одбраната на Силекс.

altПРВА ЛИГА 21.КОЛО

ПОБЕДА – ВАРДАР 2-1

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ 0-0

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС 3-3

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР 1-2

РАБОТНИЧКИ – РЕНОВА 0-0

Табела: Вардар 47, Шкендија 41, Пелистер 36, Работнички 33, Ренова 28, Силекс 28, Победа 19, Шкупи 18, Македонија ЃП 16, Брегалница 12.