gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Пандев на колена, Струмица освоена, Силекс на европски колосек (ВИДЕО)

ВИДЕО: „Тика-така“ акција – Ѓорѓевиќ ги реши „академците“!

Штета што есенската полусезона заврши денес, оти како тргна серијата на Силекс, кратовци беа на добар пат да го симнат Вардар од втората позиција на табелата. Денес во Струмица избраниците на Жикица Тасевски одиграа уште еден маестрален меч, во директна пресметка со конкурентот за Европа славеа минимално со 1-0. Академија Пандев се сопна во клучниот момент, кога требаше да се израмни со Силекс на табелата и да ги подгрее надежите за Европа. Но, кога играат кратовци во полна форма, нема кој да ги запре. Денеска при победникиот погодок демонстрираа акција од фудбалските учебници, која ја започна Филип Тимов нанижувајќи неколку играчи, ја продолжи Филиповски со асистенција, а ја заврши Милош Ѓорѓевиќ со трет погодок во серија, од кои два беа победнички.

Можеа кратовци и до поубедлива победа, но Кристијан Филиповски ја здрма пречката на голманот Вујанац. И на спротивната страна струмичани имаа свои шанси, од кои ја издвојуваме стативата во финишот и пречката на Атанаскоски, како и нереализираниот пенал на Балдовалиев во првото полувреме. При пеналот имаше интересна ситуација, имено голманот Митровиќ упорно со рака му сугерираше на Балдовалиев во кој агол да шутира. Изгледа Балдовалиев го послуша и биеше токму во тој агол, но нервите му попуштија, психолошкиот притисок беше голем и го утна целиот гол.
Со овие три бода, кратовци цврсто се позиционираа на третата позиција, со шест бода предност пред А.Пандев и осум пред Работнички и се на добар пат да изборат излез во Европа.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1060
mod_vvisit_counterВчера3130
mod_vvisit_counterОваа недела22868
mod_vvisit_counterМинатата недела19705
mod_vvisit_counterОвој месец62414
mod_vvisit_counterМинатиот месец80698
mod_vvisit_counterВкупно10339022
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.