gogo

A+ R A-


Туризам

alt

Фотографиите се од месноста Рашковац, на пат кон Врбица...   Фото - Оливер Арсовски

altalt

althttp://www.youtube.com/watch?v=a_vRmRcHpd0

Ако поранешно Кратово било средновековен трезор на ковачници за пари, и денешно Кратово претставува трезор, но туристички трезор. Ако оваа констатација произлегла од продеканот на Факултетот за туризам и бизнис логистика во Штип, тогаш таа...
Повеќе...
KratovoNestled in the pit of a volcanic crater about an hour northeast of Skopje, Kratovo is famous for its distinctive architecture, including Ottoman-era towers and high stone bridges. We spent a day exploring its back streets, enjoying the lively atmosphere and walking along the steep ravine which divides the town in two.

Until the gold and silver dried up in the nineteenth century, Kratovo had been a prosperous a mining town. Ancient tunnels still snake through the rock, and the former wealth...
Повеќе...
altАмериканскиот писател-патописец Крис Делисо, експерт за византиска историја и филозофија, познат промотор на Р Македонија во светски размери, објави прекрасна сторија за убавините на Кратово и околината во престижниот магазин „Скриена Европа“. Приказната може да ја...
Повеќе...
altИако е оддалечено стотина километри од Скопје, македонската метропола Кратово за многумина Македонци е предизвик за „прво освојување“ на градот со многу легенди. Табиетот за преиспитување и резервираност во врска со сопствените вредности и богатства, некако...
Повеќе...
altРека туристи од сите краеви на земјава го искористија сончевиот викенд да го посетат природниот геолошки феномен познат како „Камени кукли“ во кратовското село Куклица. Неколку автобуси со гости од Прилеп, десетици автомобили со регистарски таблички од различни...
Повеќе...
altКако никогаш досега, викендов во Кратово можеа да се видат повеќе нови непознати „фаци“, отколку домашни познати ликови. Пет-шест автобуси и десеттици автомобили полни со туристи во саботата го преплавија „градот на кулите и мостовите“, како претходница на бранот...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=ij3KVMcW0dw

Кратовци денес ги правеа последните подготовки пред утрешниот голем христијански празник посветен на новомаченикот Св.Ѓорѓи Кратовски. Светецот Ѓорѓи, кој пострадал бранејќи ја христијанската вера, долги години е заштитник на градот Кратово...
Повеќе...

Страница 4 од 8

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8075
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13448
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154326
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033393
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.