gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/untitled-sad-sad-asd-a-featured-750x430.pnghttps://vistinomer.mk/demonstranti-vo-irak-prikazhani-kako-vakcinirani-lugje-so-eksplodirani-glavi-po-vkluchuvanje-na-5g-mrezhata/Фото: скриншот(Внимание: видео клиповите, линкувани подолу во овој напис, содржат вознемирувачки кадри и слики и не се препорачуваат за лица под 18 години)Нашата проверка покажа дека не станува збор за...
Повеќе...

Вакцините не можат да ве разболат од ковид-19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/vakcinirani-kovid.pnghttps://vistinomer.mk/vakcinite-ne-mozhat-da-ve-razbolat-od-kovid-19/Фото: Принтскрин ФБ постКоронавирусот е респираторен вирус кој се пренесува преку контакт со заболено лице, односно преку неговите респираторни секрети кои се распрскуваат во вид на ситни капки кога заразениот кашла и кива, преку...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/pcr-sras-cov-2.pnghttps://vistinomer.mk/pcr-testot-ne-e-netochen-i-ne-e-sudski-diskreditran/Фото: pixabay.comВо објавата се тврди дека судски е потврдено оти ПЦР тестот е неточен при детектирање на коронавирусот. За вакво ударно и драматично тврдење не може да се најде никаква потврда или доказ. Пребарувањата на Гугл за ваква...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/omicron-variant.pnghttps://vistinomer.mk/omikron-varijantata-na-koronavirusot-ne-oznachuva-komanda-za-srcev-udar/Фото: pixabay.comМетодата искористена во постот што го рецензираме, да се земат првичните букви од два неповрзани поими (OMI и Cron) и базирано на нивните дефиниции да се тврди дека ќе добиете срцев удар, бидејќи сте вакцинирани, е...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/pfizer-pixabay.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-vistina-deka-razlichni-serii-od-vakcinata-na-fajzerimaat-razlichen-sostav/Фото: pixabay.comВо видеото паушално се тврди дека различни серии од вакцината на „Фајзер“ имаат различен состав и дека од одредени серии има процентуално повеќе починати пациенти. Вакцината на „Фајзер“ е иста во сите...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/covid-19-vacc.-pixabay.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-vistina-deka-se-vrshi-prisilna-vakcinacija-i-deka-ne-trujat/Фото: pixabay.comВакцинацијата во земјава, како и секаде во светот, е бесплатна и е на доброволна основа за сите возрасни групи, кои можат да се вакцинираат. Според тоа, никој нема законска или каква било основа да присили некого да...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/mleko-doilki.pnghttps://vistinomer.mk/mrnk-vakcinite-nemaat-vlijanie-vrz-bojata-na-mlekoto-na-majkite-doilki/Фото: commons.wikimedia.orgНа објавата ѝ недостига контекст, односно важната информација од Упатството на ВАЕРС како да се толкуваат подтоците коишто се објавуваат во системот. Извештаите до ВАЕРС можат доброволно да ги достават...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/covid-vac.-illust..pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-tochno-deka-vladata-go-razgleduvala-predlogot-vakcinata-protiv-kovid-19-da-stane-zadolzhitelna/Фото: pixabay.comОд Министерството за здравство демантираа дека се размислува вакцината против ковид-19 да стане задолжителна. По завршувањето на седницата, Владата информираше дека е усвоен предложениот План...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/10/pfizer-commons.wikimedia.pnghttps://vistinomer.mk/rokot-na-upotreba-na-vakcinata-na-fajzer-e-prodolzhen-od-6-na-9-meseci/Фото: commons.wikimedia.orgВо ноември 2021 година МАЛМЕД објави писмо до здравствените работници во кое ги информира дека рокот на фајзеровата вакцина е продолжен од шест на девет месеци и дека новиот рок за употреба е одобрен и од...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2022/01/1-facebook-asd-asd-ad-asd-a-featured-image.pnghttps://vistinomer.mk/narodot-boleduva-od-omikron-varijantata-na-koronavirusot-a-ne-od-otrovni-vakcini/Не е вистина дека симптомите од омикрон варијантата на коронавирусот се нусефекти од „отровна вакцина“. Вакцините не содржат отрови, тие се сигурни, ефикасни и развиени на безбедни платформи. Пред нивната...
Повеќе...

Страница 1 од 37

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.