gogo

A+ R A-


Проверка на факти: Ковид19

https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/no-pasaran.pnghttps://vistinomer.mk/fejsbuk-objava-shiri-dezinformacii-deka-vakcinite-kje-bidat-zabraneti-i-deka-e-najden-spasonosen-lek-protiv-kovid-19/Фото: Принтскрин

Ниту вакцините ќе бидат укинати и забранети, ниту досега е најден лек кој ќе го уништи коронавирусот, како што се наведува во Фејсбук објавата што ја рецензираме, која е полна со...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/1-facebook.pnghttps://vistinomer.mk/laga-e-deka-medicinskite-lica-vo-avstralija-namerno-gi-ubivaat-nevakciniranite-lica-zaboleni-od-kovid-19/
Лекот ивермектин во Австралија е забранет за употреба во третманот на болни од ковид-19. Австралискиот регулатор за лекови им дал изрична забрана на медицинските лица во државата да го препишуваат...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/zena-fb.pnghttps://vistinomer.mk/fotografija-od-zhena-koja-pochinala-se-zloupotrebuva-za-da-se-ocrni-vakcinacijata/Фото: Принтскрин
Не е познато од што настапила смртта на жената, а самиот факт што таа објавила фотографија на својот Фејсбук профил од редица луѓе кои чекаат за вакцинација на пунктот во салата Борис Трајковски, не е...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/salute-attiva-meluzzi-fa-il-pieno-di-pubblico-al-parco-ausa.pnghttps://vistinomer.mk/nema-dokazi-deka-lichnosti-od-svetskata-elita-primile-lazhni-vakcini-protiv-kovid-19/Фото: Принтскрин видео
Оваа објава ја манипулира јавноста и шири паушални информации на Фејсбук. Тврдењата на психијатарот Алесандро Мелуци, личноста на која се повикува постот, дека луѓе од елитата примале лажни...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/08/1-750x430.jpghttps://vistinomer.mk/kovid-pandemijata-vo-zaden-plan-gi-stavi-drugite-bolesti-za-detekcija-i-lekuvanje/Korona Virus, foto: Mufid Majnun, Unsplash.

Покрај стравот да се оди на лекар поради ковид, за задоцнетата детекција на другите дијагнози значително допринесува намалениот обем на термини за преглед кај специјалист. Пандемијата ги...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/2-facebook-1-750x430.pnghttps://vistinomer.mk/kovid-19-e-realnost-lugjeto-ne-zaboluvaat-od-hemikaliite-so-koi-navodno-ne-prskaat-od-nebo/Фото: Принтскрин видео
Постот што го анализираме ја шири светски познатата теорија на заговор за „кемтрејлс“. Но, уште пред пет години  група од 77 научници, откако ги прегледаа наводните докази дека некои...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/vacc.-freepik.pnghttps://vistinomer.mk/vakcinite-ne-predizvikuvaat-smrt-nitu-pak-kje-ve-napravat-zombi/Фото: freepik.com
Смешно и апсурдно е тврдењето дека може да се стане зависен од вакцина, а уште поапсурдно е да се каже дека со вакцинација ќе станете зомби! Постот неосновано, без никакви докази и факти, шири страв и паника кај...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/freepik.pnghttps://vistinomer.mk/ne-e-vistina-deka-vakcinacijata-e-uslov-za-hospitalizacija/Фото: freepik.com
Вакцинацијата не е услов за влез во болница, туку медицинската индикација. Во болниците не се прави разлика дали некој пациент е вакциниран или невакциниран, за да може тој се лекува. Исто така, во Северна Македонија...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/doktor.pnghttps://vistinomer.mk/argentinski-lekar-ne-se-vakciniral-so-dve-dozi-vo-ist-den/Фото: Принтскрин
Фотографиите се вистински и се направени во Аргентина, но човекот не зел две дози од вакцината. Фотографиите се направени во болницата „Енрике Вера Барос“ во аргентинскиот град Ла Риоха, а мажот облечен во жолто...
Повеќе...
https://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2021/09/naslovi.pnghttps://vistinomer.mk/lichnite-podatoci-za-pochinatite-od-kovid-ne-smeat-javno-da-se-objavuvaat/Фото: Принтскрин
Личните податоци на заболените и починати од ковид-19, исто како и за кое било друго починато лице, не смеат да се злоупотребуваат и да бидат јавно објавени, како што сугерира авторот на објавата што ја...
Повеќе...

Страница 1 од 18

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска902
mod_vvisit_counterВчера6769
mod_vvisit_counterОваа недела18410
mod_vvisit_counterМинатата недела31822
mod_vvisit_counterОвој месец94648
mod_vvisit_counterМинатиот месец153921
mod_vvisit_counterВкупно15823775
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.