gogo

A+ R A-


Вистиномер: Дискредитација на кандидати за пратеници без воопшто да бидат исконтактирани

altПишува Весна Коловска

Рецензираме текст со наслов: „Кандидатката за пратеник Билјана Проеска од редовите на ВМРО од Крушево осудена!“, со кој голо се пренесува нешто што претходно било напишано на социјалните мрежи, без почитување на новинарските стандарди и проверка на фактите.

Во овој случај сајтот пренесува коментар на корисник на Твитер:

Ова ли се тие чесни и честити луѓе на Мицкоски, нови луѓе со кои нуди обнова?! Кандидатката за пратеник Билјана Проеска од редовите на ВМРО од Крушево осудена!!! Докажан криминалец! Кој сака нека честита (извор Твитер).

Во прилог на твитот е поставена пресуда на Основниот суд од Прилеп со 2015 година, со која кандидатката за пратеник од редовите на коалицијата „За обнова на Македонија“, Билјана Проеска, е осудена на три месеци затвор или една година условно за делото „Фалсификување исправа“.

Авторот на текстот, кој само го пренел напишаното на Твитер, не го проверил Изобрниот законик, со кој се регулирани условите за избор на пратеник. Во членот 7 став 3 од Изборниот законик (Сл. весник на Р Македонија бр. 72/2020 од 21.03.2020) пропишува:

Кандидат за пратеник, член на совет и градоначалник не може да биде лице кое: – е осудено со правосилна судска одлука на безусловна казна затвор над шест месеци, чие издржување се уште не е започнато и – се наоѓа на издржување казна затвор за сторено кривично дело (членот 7 став 3).

Во случајот со Проеска, досудената казна, дури и да е активна, нема да биде пречка за кандидатурата, која поминала во Државата изборна комисија, која по службена должност проверува дали предложените кандидати од пратеничките листи ги исполчнуваат законските услови.

Вистиномер ја контактираше кандидатката за пратеничка Билјана Проеска, која рече дека фактот дека нејзината кандидатура поминала во ДИК, е негирање на напишаното. До нашата редакција испрати Уверение за кривична евиденција од Основниот суд во Прилеп, со која се потврдува дека Проеска „нема обвинителен акти кој влегува во сила, ниту пак е донесена неправосилна осудителна пресуда“.

alt

Новинарот, особено во предизборие е должен да ги почитува основните новинарски стандарди, а во најмала рака, да ги провери двете страни и да ги истражи и провери фактите. Пресликување на напишано од социјалните мрежи е изразена практика, особено во деновите на предизборна кампања, главно од дигиталните медиуми, но доколку наводите не се проверат, тие често се дезинформации и манипулации.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2331
mod_vvisit_counterВчера5448
mod_vvisit_counterОваа недела12921
mod_vvisit_counterМинатата недела39901
mod_vvisit_counterОвој месец155161
mod_vvisit_counterМинатиот месец180850
mod_vvisit_counterВкупно14269521
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.