gogo

A+ R A-


Забава

ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН - КРАТОВО 2022

altОтварање08-07-2022 (петок) во 18:30 часотКонцерт во с. Шлегово во училишниот двор, учесници КУД." Ефрем Каранов" и народен оркестар" Лазар Софијанов" од Кратово09-07-2022год. (сабота)Театарска претстава во киното во Кратово со почеток во 20 часот10-07-2022 год (недела) во 18:30 hКонцерт на КУД."...
Повеќе...
Во 1917 година, Рудолф Штајнер предвиде вакцина што ќе ја „изгони целата  наклонетост кон духовноста од душите на луѓето“ - СЛОБОДЕН СВЕТРудолф Штајнер, австриски филозоф и основач на антропозофијата, развил теорија за личен развој чија смисла е остварување на севкупност, а која се темели на седумгодишни циклуси.

Тие циклуси имаат своја поткрепа и во астрологијата. Имено, секоја седма година планетата...
Повеќе...
altЦената на 95 ката се зголемува за 9 денари и  литар ќе чини 104 денари. За толку поскапува  и дизелот и ќе се точи по цена од 95 денари за литар. Цената на 98-цата ќе се зголеми за  9,5 денари и литар ќе изнесува 106, 5 денари.

Оваа корекција регуалторната комисија ја направи...
Повеќе...
VW Golf 7: безбеден и комфоренИако звучи неверојатно, со години најпродаваниот модел на автомобил Фолксваген ГОЛФ не само пто веќе не е на врвот, туку го нема ниту во ТОП10 најпродавани автомобили. Според податоците за продажба на27 европски пазари, во април се продадени 821.000 автомобили, што е за 20...
Повеќе...
altПо две години пауза поради ковид пандемијата, Здружението за уметност, култура и заштита на културното наследство “Етно ризница” годинава повторно организира “Шопска свадба”. Заинтересираните кандидати за зет и невеста треба да испратат маил на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите ....
Повеќе...
altЖивотот понекогаш тргнува по неочекувани лоши патишта. Аки, пријателе, секогаш ќе останеш во нашите срца, со топлите зборови и убавата песна, насмевката на твоето лице. Зошто Аки не напушти толку рано, требаше следното лето да настапиш на концерт во Скопје. Требаше да...
Повеќе...
althttp://www.youtube.com/watch?v=HBrBTJvDR7wАлександар Петров – Вукац, момчето од Неготино кое на македонската јавност и стана познат по манифестацијата „Шопска свадба“ и бракот со кратовчанката Даниела, повеќе од десет години се обидуваше да си го исполни сонот и професионално да се...
Повеќе...
https://scontent.fskp1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/270243483_10159481698929323_3182727423522957323_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=BnA5uZsQdMwAX8UAhry&_nc_ht=scontent.fskp1-2.fna&oh=00_AT8x4oyujer8iOjZIDL6BXzmCVQKo0NEubecsUjzu3dj_A&oe=61CF6786Од страна на ученичката заедница, со цел одбележувањето на Денот на Граѓанското образование (27 Декември), беше спроведена дебата на тема „Корупцијата (не) ја подрива демократијата, владеењето на правото и човековите права“.На дебатата се аргументираа ставови за...
Повеќе...

Страница 1 од 66

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.