gogo

A+ R A-


Готвачот Цветанче Тодоровски се врати со златен медал од Измир

alt

Тимот на готвачи на Македонската Асоцијација на Готвачи и Шефови – ГастроМак Македонија, составен од шеф Бобан Билбиловски, Лирим Даути и

Цветанче Тодоровски, се натпреваруваа на Првиот интернационален гастрономски натпревар во Измир, Турција, кој се одржа од 06 до 08 мај. Тимот на ГастроМак Македонија се натпреваруваше во категоријата приготвување на риба, при што со нивните кулинарски вештини и креативност ги задоволија највисоките критериуми на натпреварот и ги освоија симпатиите на интернационалното жири, а освоија и три златни медали.

„Македонските готвачи уште еднаш покажаа и докажаа дека можат да се носат рамо до рамо со високите стандарди во светската гастрономија. Уште повеќе, да иновираат, да експериментираат и да ги наметнат своите вкусови и кај најпребирливите и строги меѓународни судии“’, изјави претседателката на асоцијацијата ГастроМак, Адријана Алачки.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска5430
mod_vvisit_counterВчера6343
mod_vvisit_counterОваа недела39900
mod_vvisit_counterМинатата недела36870
mod_vvisit_counterОвој месец107561
mod_vvisit_counterМинатиот месец119244
mod_vvisit_counterВкупно12140124
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.