gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Победничката фотосторија на средношколците од Кратово на конкурсот „Изрази се преку медиумите“

Сакаме Кратово да биде град на млади луѓе“! Со оваа фотосторија учениците од средното училиште „Митко Пенџуклиски“ од Кратово го освоија првото место на конкурсот „Изрази се преку медиумите“ на темата „Би сакал/а во мојата општина да…“. Учениците Мери Паунова, Теодора Манева, Викторија Трифуновска, Даниел Смиљков, Влатко Марковски и Нела Георгиевска, под менторство на професорот Оливер Арсовски, со црно-белата фотоприказна во која главната улога ја имаат шест баби кои копнеат по своите синови, ќерќи и внуци иселени во странство, укажаа на демографската катастрофа во Општина Кратово. Преку седмата фотографија, шаренолика, со многу колорит и со млади ликови, испратија порака дека иднината останува на младите.
1. Баба Цвета
alt
2. Баба Раткаalt
3. Баба Калина
alt
4. Баба Славка
alt
5. Баба Павлина
alt
6. Баба Нада
alt
7. ИДНИНА - да го спречиме иселувањето на младите од Кратово, да обезбедиме ИДНИНА за нашиот сакан град
alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1626
mod_vvisit_counterВчера3908
mod_vvisit_counterОваа недела18969
mod_vvisit_counterМинатата недела22262
mod_vvisit_counterОвој месец70644
mod_vvisit_counterМинатиот месец216601
mod_vvisit_counterВкупно9983092
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.