gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Вегетаријанство - факти што мора да ги знаете

Сѐ повеќе луѓе се одлучуваат да станат следбеници на вегетаријанството. И додека за некои тоа е само мода, вистински посветените вегетаријанци го дефинираат начинот на исхрана како начин на живот. Многу луѓе го одбиваат месото заради моралната страна на прехранбената индустрија и милионите животни кои се убиваат или се подложени на тортура.c22c8caf18ada5d77b9ff732b48bf368

Всушност одлуката дали човек да се откаже од месото или не, е прашање на личен избор. Ако вие самите размислувате за такво нешто во последно време, читајќи повеќе за вегетаријанството, ќе успеете полесно да донесете одлука – без разлика каква и да е тоа. Еве неколку факти кои дефинитивно ќе ви бидат корисни:

1. Постојат неколку видови вегетаријанци. Повеќето луѓе си замислуваат дека вегетаријанците едноставно не јадат месо, но вистината е дека тие се делат на неколку видови. Некои вегетаријанци го одбиваат само месото, но ги оставаат рибата и млечните производи во менито. Други, пак, не консумираат ниту месо, ниту риба. Некои се стремат да ги избегнуваат и јајцата и млечните производи, но не сосема. Всушност секој вегетаријанец сам избира какви хранливи ограничувања ќе си наметне.

2. Здраво е. Конзумирањето на животински производи во умерени количини не е толку лошо, иако некои од нив содржат многу заситени масти и калории. Многу луѓе се загрижени дека запирајќи го внесот на месо, тие ќе доживеат недостиг на протеини и други супстанции, од кои организмот има потреба – но тоа се апсолутно неосновани грижи. Со доволно разновидно вегетаријанско мени човек може да си ги набавува сите материи кои му се потребни за подобро здравје.

3. Вегетаријанците исто така може да добијат масти. Генерално откажувањето од месото помага за намалување внесот на калории, што резултира со минимално слабеење. Ова сепак не важи кај сите луѓе. Ако не се храните со месо, но нагласувате на други штетни и калорични видови храна, тоа нема да влијае добро на вашата фигура. Некои видови сирења и ореви исто така можат да се покажат како непријатели на добрата форма, но само ако ги консумирате неограничено.

4. Вегетаријанството е добро за животната средина. Многу помалку ресурси се потребни за да се одгледуваат овошје, зеленчук, мешунки и житарици, отколку животни за нивното месо, млеко или јајца. Јадењето на вегетаријанска храна исто е поекономично и подобро за животната средина отколку пакувањето на прехранбените производи. Дури и ако се откажете од месото само два-три дена во неделата, така ќе придонесете за намалување на јаглеродниот диоксид во атмосферата.

5. Се намалува ризикот од болести. На многу начини вегетаријанската исхрана може да го намали ризикот од некои здравствени проблеми. Иако откажувањето од месото не е 100% гаранција за здрава исхрана, ако човек внесува претежно корисна храна, тој сигурно ќе го направи имунитетот посилен и има поголема шанса да се заштити од други болести. Според разни студии вегетаријанството е поврзано со намалениот ризик од кардиоваскуларни болести, некои видови на рак, дебелина, дијабетес и висок крвен притисок.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска279
mod_vvisit_counterВчера2023
mod_vvisit_counterОваа недела2302
mod_vvisit_counterМинатата недела23946
mod_vvisit_counterОвој месец61327
mod_vvisit_counterМинатиот месец167020
mod_vvisit_counterВкупно10257237
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.