gogo

Градска

Организацијата на резервни официри прослави 70 години постоење

Организацијата на резервни официри прослави 70 години постоење

На 29. април 2022 година Организацијата на езервни официри на Република Македонија го одбележа јубилејот 70-години од формирањето, 1952-2022. Одбележ... Прочитај повеќе

Спорт

Проверка на факти: Ковид19

Јашари за „Слободен печат“: Имаме актери со злонамерни агенди кои продолжуваат да радикализираат

Јашари за „Слободен печат“: Имаме актери со злонамерни агенди кои продолжуваат да радикализираат

https://vistinomer.mk/jashari-za-sloboden-pechat-akteri-so-zlonamerni-agendi-prodolzhuvaat-da-radikaliziraat-razlichni-grupi-vo-zemjata/ Фото: Ванчо ... Прочитај повеќе

Забава

По пауза од две години, ќе се возобнови „Шопска свадба“

По пауза од две години, ќе се возобнови „Шопска свадба“

По две години пауза поради ковид пандемијата, Здружението за уметност, култура и заштита на културното наследство “Етно ризница” годинава повторно орг... Прочитај повеќе

Култура

Наскоро 12-ти Филозофски филмски фестивал со проекција на 40 филмови

Наскоро 12-ти Филозофски филмски фестивал со проекција на 40 филмови

Со проекција на 40-тина филмови, 50-тина настани и 20-тина домашни и интернационални гости, Филозофското друштво на Македонија и тимот на Филозофскиот... Прочитај повеќе

Туризам

Локалитетот „Камени кукли“ добива конкуренција во „Скаменети сватови“ во делчевско

Локалитетот „Камени кукли“ добива конкуренција во „Скаменети сватови“ во делчевско

Туристичката атракција „Камени кукли“ во кратовското село Куклица, која досега привлекуваше голем број туристи од земјава и странство, доби конкурен... Прочитај повеќе

Колумна

КОЛУМНА: Младите и дигиталната ера

КОЛУМНА: Младите и дигиталната ера

Живееме во дигитална ера. Децата се раѓаат со смартфон во едната и таблет во другата рака. Денешната мултимедијална култура овозможува уште на мала во... Прочитај повеќе

Пробиштип и К.Паланка

Крстот во Пробиштип во рацете на Владимир Заровски

Крстот во Пробиштип во рацете на Владимир Заровски

Празникот Богојавление-Водици се чествуваше со свечена литургија во храмовите во Злетово и Пробиштип и со фрлање на светиот крст. Годинешните среќниц... Прочитај повеќе

Здравје

ПЗУ „Др.Ацо Доневски“ од Кочани лидери во воведување најнова технологија во медицината

ПЗУ „Др.Ацо Доневски“ од Кочани лидери во воведување најнова технологија во медицината

Најновата иновација во ултразвучната технологија од корејскиот гигант Samsung, за прв пат пристигна во Македонија и тоа во ПЗУ „Др.Ацо Доневски“ - К... Прочитај повеќе

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.