gogo

A+ R A-


Култура

altДојде 2021 лето Господово

дојде мај, сабота -29ти,

короната можеби

уште трае,

нашата средба

пак не се одржа!

Се подготвив за новата средба

и стигнав на закажаното место,

се радував за нашата

средба,

и ги очекував моите

школски другари и другарки,

за да се потсетиме

на...
Повеќе...
altЗа старата жгура полна со злато, за Кратовското олово за црквите во Ќустендил, Софија и Цариград, за златоносните реки и друго...
Стевче Доневски разговара со Никола Ристевски снимено во етно-куќа „Шанчева“
Инсерт од документарниот филм за Кратовско - Злетовската област...
Повеќе...
altОд 02 до 04.10.2020 година во Музејот на град Кратово ќе се одржи деветтиот по ред Меѓународен фестивал на етнолошки документарен филм, во организација на Македонското етнолошко друштво.

За овогодишното издание пристигнаа над 80 филмови од целиот свет. Од нив Меѓународната...
Повеќе...
altИ покрај се
останавме на нозе
за нови родендени
за нови песни
за нови насмевки
за нови прегратки
останавме на нозе!

Останавме на нозе
за да го дочекаме
овој ден
за да му подариме
насмевка на денот
за да си подариме насмевка
едни на други!

Насмевката е најевтиниот...
Повеќе...
altДелегација од општинскиот комитет на ВМРО - ДПМНЕ од Кратово, денеска положи цвеќе на „Гоцева чешма“ во месноста Кисела вода, а по повод 117-годишнината од смртта на македонскиот великан Гоце Делчев.

Токму денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев -...
Повеќе...
altПетмина ученици и ментори од основното училиште „Кочо Рацин” во Кратово во рамки на проектот „Биди безбеден – безбедно пребарување на интернет и заштита од булинг” финансиски поддржан од европската образовна програма „Еразмус плус“ учествуваа во активности во...
Повеќе...
altВо книгата „Recuel d’itineraires dans la Turquie d’Europe“ од д-р Ами Буе, се собрани маршутите од „Европска Турција“коигеологот и патеписец ги поминал од 1836 до 1838 година. Низ Кратовскиот регион поминал неколку пати, Страцин се опишува во патеписот од Константинопол до Албанија преку...
Повеќе...

Страница 1 од 40

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска8431
mod_vvisit_counterВчера5373
mod_vvisit_counterОваа недела13804
mod_vvisit_counterМинатата недела46956
mod_vvisit_counterОвој месец154682
mod_vvisit_counterМинатиот месец149940
mod_vvisit_counterВкупно16033749
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.