gogo

A+ R A-


Туризам

altСрбите кои патуваат до Грција да одморат во Кратово и притоа да ги видат убавините на градот. Ова е целта на промо турата што ја направија над 70 туристички работници од 40 српски агенции. Добар дел од нив покажаа интерес и за дводневни програми во Кратово, престојуваќи во...
Повеќе...

КОТОР - град во кој ќе се заљубите

altСместен на прекрасен залив на крајбрежјето на Црна Гора, Котор е град кој е преполн со традиција и историја, со извонреден сценски поглед. Стариот град на Светско наследство на УНЕСКО е изграден помеѓу 12 и 14 век и е исполнет со средновековна архитектура и историски...
Повеќе...
altНа падините на Осоговските планини, на десетина километри од Крива Паланка, се наоѓа новоотворениот ресторан со сместувачки капацитети, конакот „Калин Камен“. Со услужлив персонал, превкусна храна, и со неверојатен поглед кој во ноќните часови овозможува да го видите...
Повеќе...
altТуристичката атракција „Камени кукли“ во кратовското село Куклица, која досега привлекуваше голем број туристи од земјава и странство, доби конкуренција. Природните раритети познати како „Скаменети сватови“ кај делчевското село Нов Истевник се подготвени за прием...
Повеќе...
Фотографија на Photo Club Kumanovo.Љубителите на убавата фотографија викендов ќе може да уживаат во меѓународната изложба на фотографии Коритон 2019 во Кратово.

Агенда:
- 09 : 00 часот - Почеток на фото-сафари низ улиците на Кратово
- 12 : 00 часот - Отворањето на изложбата Коритон во Музејот на град Кратово.
- 13 : 00...
Повеќе...
altПодготвиле: Бојана Алексова (студент на географија од Кратово) и д-р Ивица Милевски
Кратовската област е позната по карактеристичниот палеовулкански пејзаж кој се одликува со бројни вулкански купи, некови, траги од течење на лава, вулкански бомби и сл. Ваквата релјефна...
Повеќе...
alt

http://www.youtube.com/watch?v=SoHr_E2jzlI

althttp://www.youtube.com/watch?v=MWu_WOSkLMo

Градот Кратово, со сите свои убавини што ги има, едноставно ги повикува фотографите од земјава и целиот свет да го овековечат. Водени од оваа идеја, викендов членовите на фотоклубот „Куманово“ беа во обиколка на Кратово, запознавајќи ги сите...
Повеќе...

Страница 1 од 8

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.