gogo

A+ R A-


Основците од „Кочо Рацин“ Кратово поминаа обука за препознавање лажни вести

Е-пошта Печати PDF

Како да се заштитат од медиумски манипулации и да не наседнуваат на лажни вести беше темата на интерактивната работилница за медиумска писменост, која Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка ја спроведе на 17 декеври 2019 година, со учениците од ООУ„Кочо Рацин“ од Кратово.
На работилницата учествуваа 20 основци од 9-то одделение, кои учеа за улогата и функцијата на медиумите, пропагандата, потребата од проверка на факти и новинарските жанрови, со помош на едукаторот Синиша Пекевски, експерт по комуникации и односи со јавност.
Оваа активност е дел од проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, кој Центарот за аудиовизуелни уметности го реализира со медиумско партнерство на веб порталот „Аберџија“ од Кратово, во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност, спроведуван од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ и ЕВРОТИНК-Центар за европски стратегии, финансиран од Европската Унија.
Во идниот период основците ќе учат како да се заштитат од интернет злоупотреби, а ќе изработуваат и едукативни прилози и кратки видео пораки за медиумска писменост. Од проектот ќе произлезе и една младинска акција преку која младите ќе ги изразат своите потреби и знаења за медиумската култура.

 

alt

 

Фотографија на Центар за аудиовизуелни уметности.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3465
mod_vvisit_counterВчера5847
mod_vvisit_counterОваа недела28185
mod_vvisit_counterМинатата недела50529
mod_vvisit_counterОвој месец200129
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12779437
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.