gogo

Oki kom baner

A+ R A-


Култура

http://sitel.com.mk/sites/default/files/article/teaser-images/2017/march/kino_film_-112262.jpghttp://www.youtube.com/watch?v=EjqbY4HYItsВо Музејот на Кратово вчеразапочна шестиот меѓународен фестивал на етнолошки документарни филмови „Кратово 2017“. На него, денес и утре ќе бидат прикажани 30 етнолошки филмови снимени на локации од сите страни на светот. Македонското етнолошко...
Повеќе...
altГаличник ја има надалеку познатата Галичка свадба, а Кратово и селото Куклица ја имаат „Шопска свадба“, како културна манифестација која допрва треба да прерасне во препознатлив бренд. Благодарение на организаторот на манифестацијата, здружението „Етно ризница“...
Повеќе...
altМанифестацијата „Шопска свадба“, која традиционално се одржува на локалитетот Камени кукли во селото Куклица, Кратовско, е закажана за в недела, 24 септември, во организација на здружението „Етно ризница“, Куманово.

- И годинава, по трет пат, на овој препознатлив...
Повеќе...
Фотографија на Dragan Georgievski.„Кратовски тамбураши“ се вртија со уште една престижна награда од гостувањето во Ќустендил, каде викендов се одржа Националниот фестивал на шлагерска и староградска песна. Во конкуренција на 63 изведувачи, кратовскиот состав стигна до првото место и ги освои срцата на...
Повеќе...
Фотографија на Музеј На Град Кратово.

Петок (1 септември 2017), 12.30 часот, Музеј на град Кратово
„КОЈ ЌЕ ДОЈДЕ, ПИШМАН ЌЕ БИДЕ - КОЈ НЕМА ДА ДОЈДЕ, ПОГОЛЕМ ПИШМАН КЕ БИДЕ“

altМеѓународна манифестација „Европски фестивал на тамбурашки оркестри“– Кратово 2017 ќе се одржи по седми пат на 8 јули годинава.

Настанот е под покровителство на Министерството за култура, градоначалникот на општина Кратово и Здружението за култура и уметност...
Повеќе...
altПокрај главната сцена во центарот на градот, Кратово за време на „Златни денови“ ќе пулсира и на градскиот базен. За забава ќе биде задолжено познатото диџејско трио кое и минатата година направи луда журка, а нивните имиња се гаранција дека и годинава публиката ќе си...
Повеќе...
Фотографија на Меѓународна Детска Ликовна Колонија „Лазар Софијанов“ Кратово.Успешно заврши уште една, 24-та по ред Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов“ Кратово во организација на ЈОУ Дом на култура „Лазар Софијанов“ Кратово, во која зедоа учество дваесет и осум млади уметници и пет ментори од Македонија (Прилеп, Кочани, Н.Село...
Повеќе...
https://media.licdn.com/mpr/mpr/shrinknp_400_400/AAEAAQAAAAAAAAiRAAAAJDFiOWY4ODJlLWNlYTItNDAyMC04MTAwLWE0YTJhODI3YWVkZA.jpgНа 10 јуни започнува летниот распуст за учениците. Многумина мислат дека истото важи и за наставниците. Замислете, дури и моите дома до пред некоја година ме прашуваа, дали секој ден ќе одам на работа. А секој втор што ме сретнува ми го поставува прашањето „ И што правите...
Повеќе...

Страница 1 од 37

my way

aberdzija logo 7

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1247
mod_vvisit_counterВчера5237
mod_vvisit_counterОваа недела32442
mod_vvisit_counterМинатата недела37197
mod_vvisit_counterОвој месец142203
mod_vvisit_counterМинатиот месец313655
mod_vvisit_counterВкупно8566421
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.