gogo

A+ R A-


Култура

altОпштина Кратово Ве поканува на музичкиот настан КоритОН Фест на кој ќе настапуваат бендови и изведувачи во живо за сечиј вкус, а ќе има и добра забава со супер диџеји
Ќе Ве забавуваат:
Елена Баклава и Time's Project
Fiction
Виктор Апостоловски
DJs:
Superman
Melani Digit
Bole
Плато пред...
Повеќе...
Kино под отворено небо во Ранковце и КратовоЕвропската куќа Крива Паланка вечерва на плоштадот во Општина Ранковце организира кино под отворено небо, а утре (сабота) е во Кратово, како дел од летната културна програма што им ја нуди на младите од Североисточниот регион.

Проекциите се реализираат во рамки на...
Повеќе...
Отворена Сцена Театар Чекори - ,,ИзмамнициТеатарот „Чекори“ вечерва во 20 часот на сцената на Мултимедијалниот центар (кино сала) во Кратово премиерно ќе ја изведе претставата „Измамници“ од авторот Звонимир Бајсиќ, а во режија на Маја Ѓурчевска. Улогите во претставата ги толкуваат Давид Ангеловски и Даниел...
Повеќе...
altНајубавиот наш ден!

50 години од матурата

Мина 2020 лето Господово,

Мина 2021 лето Господово,

а сега чекориме во новото

2022 лето Господово!

Тече животот и деновите,

како водата во реката,

тече. да не потсети

дека мина средношколскиот

и студентскиот живот,

мина нашата...
Повеќе...
Можеби е цртан на стоењеНа 11 јуни, сабота, со почеток во 20 часот, во Мултимедијален центар (кино сала) во Кратово, театарот ,,Чекори" премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска претстава ,,Гласови", во режија на Маја Ѓурчевска. Улогите ги толкуваат Марко Џамбазоски и Никола Димевски. Делото...
Повеќе...
altВо рамки на проектот “Мозаик Инсталација како културна соработка и современо живеење – Платформа за меѓународна соработка“, кој е подржан од Амбасадата на Р.Бугарија и Општина Кратово се изработува мозаик на заедницата на надворешен ѕид со површина од 25м2, каде што...
Повеќе...
https://republika.mk/wp-content/uploads/2022/05/281170133_1857005447827163_5517997875244456965_n-960x498.jpgСо проекција на 40-тина филмови, 50-тина настани и 20-тина домашни и интернационални гости, Филозофското друштво на Македонија и тимот на Филозофскиот филмски фестивал (12. ФФФ) го најавија 12-тото издание на Фестивалот чијашто Главна програма ќе се одржи од 1-ви до 9-ти јуни, а...
Повеќе...

Страница 1 од 42

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.