gogo

A+ R A-


Крива Паланка

https://spectar.org.mk/wp-content/uploads/2022/06/20220601_100654-1024x576.jpgНа 1 и 2 јуни, во Лесковац, се одржа 4-та работилница од проектот „Да ги поврземе бисерите“, што го спроведуваат Град Лесковац и општина Крива Паланка, во партнерство со Центарот за развој на  Пчињско- јабланичкиот регион,со поддршка на ИПА 2 програмата  за прекугранична...
Повеќе...
altЛоша, дури катастрофална е состојбата со бројот на новородени деца во општините од Североистокот.
Во Кратово се родиле само пет бебиња во јануари, февруари и март, а починале дури 40 лица. Со тоа негативниот природен прираст изнесува -35. Биле регистрирани 7 нови брачни...
Повеќе...
altСо свеченост на која беа доделени признанија, плакети и благодарници на бројните соработници, Локалната установа Градски музеј Крива Паланка прослави 15-годишнина од основањето. На свеченоста беше истакнато дека е остварена иницијалната каписла за понатамошна...
Повеќе...
altСо 4,1 милион денари од Бирото за регионален развој, по три децении од изградбата, ќе се санира објектот на Националната установа Центар за култура Крива Паланка.

Носител на проектот е Општина Крива Паланка, а одобрени се средства за санација, поправки и опремување на...
Повеќе...
Центарот за аудиовизуелни уметности подари дела од современа уметност на Градскиот музеј во Крива ПаланкаВо просториите на ЛУ Градски музеј Крива Паланка се оддржа свечена промоција и официјално примопредавање на првите дела во Збирката за современа ликовна уметност на Градскиот музеј.

Станува збор за современи уметнички дела, создадени во рамки на проектот „Сите бои на...
Повеќе...
altВо периодот меѓу 28 септември и 1 октомври ќе се одржи серија јавни онлајн настани за претставување на локалните проекти финансиски поддржани од Европската Унија преку Вториот циклус на шемата за мали грантови од проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска...
Повеќе...
altВо три општини од Североистокот, Крива Паланка, Кратово и Ранковце, неколку месеци успешно се спроведува проектот „Медиумско описменување за критичен младински став“, финансиран од Европската унија, а спроведен од Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка...
Повеќе...
Сообраќајка на патот Страцин – Крива Паланка, сообраќајот е во прекинДве лице починаа, а едно е повредено во сообраќајна несреќа што се случила денеска на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка во близина на Страцин, потврди СВР Куманово.

Во сообраќајната несреќа која се случила во 9:40 часот учествувале две патнички моторни возила...
Повеќе...

Страница 1 од 29

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.