gogo

A+ R A-


Во петок ќе се прска против комарци, пчеларите да ги заштитат пчелите

Е-пошта Печати PDF

Спроведувањето на превентивна дезинсекција како значајна општа мерка за заштита на населението, Општина Кратово согласно Програмата за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести во 2022 година и Законот за заштита на населението од заразни болести, го издава следното

С О О П Ш Т Е Н И Е

За јавност:

Општина Кратово ја информира јавноста дека првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден: 24 Јуни 2022 (петок) во период од 5.00 часот до 8.00 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање ќе се изврши наредниот ден, 25 Јуни 2022 (сабота).

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и течението на Кратовска и Крива река.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците-сандаците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.Утре ќе се прска против комарци во Скопје - Независен Весник

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.