gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Бугарски фудбалски навивачи дивееле во Крива Паланка

alt

Нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, што неколку часа беше блокиран од навивачи на фудбалскиот клуб „Ботев“ од Пловдив, кои претходно на бензинска пумпа кај кривопаланечката обиколница испишале навредливи содржини за Македонија. На пат кон Куманово се пресретнати од полицијата, но одбиле да бидат приведени и го блокирале патот.

Според податоците од Министерство за внатрешни работи, изутрината околу три часот автобус со бугарски регистрарски ознаки кој сообраќал на магистралниот пат А2, Крива Паланка- Куманово, запрел на бензинска пумпа „Макпетрол“ на обиколницата кај Крива Паланка, при што патниците, навивачи на спортски клуб „Ботев“ од Пловдив, Република Бугарија, излегле од автобусот и испишале графити со навредливи содржини за Македонија на бензинската пумпа.

Патниците од автобусот залепиле и неколку налепници со ознака БГ, по што заминале од местото на настанот и се упатиле кон Куманово, бидејќи транзитирале низ Македонија кон Албанија.

Околу четири часот биле запрени од страна на полицијата од Полициска станица Куманово на автопатот А2, пред влезот во Куманово. Направен е претрес на автобусот, при што кај четири лица е пронајден доказен материјал, информираат од МВР. Патниците одбиле да бидат приведени и го блокирале магистралниот пат Куманово-Крива Паланка.

Околу 7 часот и 45 минути блокадата била отстранета, сообраќајот е нормализиран, но полицијата сè уште не ги привела лицата. Навивачите на клубот „Ботев“ се покрај патот, како и полицијата.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска991
mod_vvisit_counterВчера2768
mod_vvisit_counterОваа недела3759
mod_vvisit_counterМинатата недела24024
mod_vvisit_counterОвој месец67329
mod_vvisit_counterМинатиот месец80698
mod_vvisit_counterВкупно10343937
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.