gogo

Oki kom baner

A+ R A-


Кратовци ќе видат воз: Хан вети пари за изградба на пругата кон Бугарија

Европската Унија ќе ја финансира изградбата на железничката пруга на Коридорот 8 која треба да ги поврзе Црното и Јадранското Море минувајќи низ Македонија. Изградбата на пругата, која македонските политичари ја најавуваат уште од 1990-те години, секогаш се претставуваше како приоритет, но до денес, остана нереализирана. Комесарот за проширување Јоханес Хан најавува дека Унијата ќе понуди финансирање на шест транспортни проекти- дел за автопати, а дел за железници.

„Еден од железничките проекти е и славниот Коридор 8, кој треба да изгради врска исток-запад од Бугарија преку Македонија, и на крајот до Албанија", вели Хан за ДВ.alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija logo 7

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1221
mod_vvisit_counterВчера5237
mod_vvisit_counterОваа недела32416
mod_vvisit_counterМинатата недела37197
mod_vvisit_counterОвој месец142177
mod_vvisit_counterМинатиот месец313655
mod_vvisit_counterВкупно8566395
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.