gogo

A+ R A-


Наскоро ќе почне реконструкција на Центарот за култура во Крива Паланка

Со 4,1 милион денари од Бирото за регионален развој, по три децении од изградбата, ќе се санира објектот на Националната установа Центар за култура Крива Паланка.

Носител на проектот е Општина Крива Паланка, а одобрени се средства за санација, поправки и опремување на установата.

-Премногу сме благодарни до општината за аплицирањето и до Бирото, за одобрувањето на овој проект со којшто конечно ќе се реши деценискиот проблем на НУЦК. Објектот на нашата установа не е реновиран и не се реализирани поголеми инвестиции од изградбата во 80-те години на минатиот век до денес. Проектот ќе опфати комплетна замена и уредување на ентериерот на кино салата: плафон, ѕидови, сите 376 седишта, подната облога, затоплувањето, помошните простории и соблекувални, осветлувањето, тоалетите и помошната сцена, изјави директорката на Националната установа Центар за култура Крива Паланка, Мира Ѓоргиевска.

Активностите за реализација на проектот се очекува да почнат наскоро, а Ѓоргиевска најави и уште еден инвестициски проект во НУЦК, за набавка на компјутерска опрема, со финансиска поддршка од Министерството за култура.

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2302
mod_vvisit_counterВчера6365
mod_vvisit_counterОваа недела8667
mod_vvisit_counterМинатата недела42976
mod_vvisit_counterОвој месец36577
mod_vvisit_counterМинатиот месец164894
mod_vvisit_counterВкупно16264164
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.