gogo

A+ R A-


Невестинско поклонение на Свети Теодор Тирон 2019

Општина Крива Паланка започна со подготовките за реализација на  десеттата јубилејна културна манифестација „Невестинско поклонение на Свети Теодор Тирон 2019“.  Општината ги повикува сите заинтереситани да земат учество на манифестацијата која ќе се одржи на ден 17.03.2019 година во црквата Свети Теодор Тирон во село Конопница.

Манифестацијата „Поклонение на Свети Теодор Тирон“ традиционално се одржува ден после верскиот празник Тодорова сабота. Таа е возобновена врз основа на вековната традиција каде што младите невести меѓу двете Тодорици заедно со своите свекрви облечени во традиционалните народни носии го изведувале поклонението пред црквата Свети Теодор Тирон. Возобновената манифестација има за цел да прерасне во регионална манифестација преку која ќе се презентираат народните носии и традиционалните обичаи. Манифестацијата се реализира со придружни културни и други активности.

Сите заинтересирани учеснички можат да го пријават своето учество кај координатор на манифестацијата, Стојанче Величковски (РЗР ПАТНИК) 070/321-234 или во Одделението за јавни дејности, економски развој и информатичка технологија при Општина Крива Паланка или  на тел. 076/236557.

https://www.facebook.com/tvsitel.mk/videos/10156004971415535/

alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска2917
mod_vvisit_counterВчера5847
mod_vvisit_counterОваа недела27637
mod_vvisit_counterМинатата недела50529
mod_vvisit_counterОвој месец199581
mod_vvisit_counterМинатиот месец207208
mod_vvisit_counterВкупно12778889
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.