gogo

Oki kom baner 1

A+ R A-


Релито „Калин камен“ привлече над 120 возила и голем број посетители

На 24 мај традиционално по деветти пат се одржа ревијалната спортска манифестација Рели "Калин Камен"

alt

Од централниот градски плоштад во Крива Паланка тргнаа над 120 возила, џипови, мотоцикли, теренски офф-роад автомобили кои возеа под мотото "Да ги запознаеме убавините на Осоговските Планини". Организатор на настанот е Автомото клуб "Офф-роад Осогово", а покровител е локалната самоуправа на општина Крива Паланка.

- Задоволен сум од одѕивот, имаме претставници од дваесетина автомото клубови од повеќе градови од Македонија, како и учесници од Република Бугарија. Посакувам убав ден и добро дружење на сите учесници. Оваа манифестација е одлична можнст за промоција на убавините на нашиот крај, истакна градоначалникот Алексовски на стартот на релито.

Стартот на патеката е плоштадот во Крива Паланка, се минува низ прекрасните предели на Осоговските Планини, се до манастирот Свети Јоаким Осоговски. Должината на патеката е 64 километри, од кои 80 отсто е неасфалтиран пат, а највисоката точка до која се вози е Царев Врв (2.085 метри), втор по височина врв на Осоговието. Рели "Калин Камен" се одржува на 24 Мај во чест на словенските просветители св. Кирил и Методиј.

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

DSCF2958

my way

Screenshot 3

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3503
mod_vvisit_counterВчера2156
mod_vvisit_counterОваа недела5659
mod_vvisit_counterМинатата недела22262
mod_vvisit_counterОвој месец57334
mod_vvisit_counterМинатиот месец216601
mod_vvisit_counterВкупно9969782
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.