gogo

A+ R A-


Шест основци од Кратово учеа за булинг и безбедност на интернет во Романија

Петмина ученици и ментори од основното училиште „Кочо Рацин” во Кратово во рамки на проектот „Биди безбеден – безбедно пребарување на интернет и заштита од булинг” финансиски поддржан од европската образовна програма „Еразмус плус“ учествуваа во активности во романскиот град Бакау.

Во проектот учествуваат наставници и ученици од партнер-училишта од нашата земја, Романија, Шпанија, Луксембург и Финска, а домаќин на првата мобилност во рамки на проектот од 9 до 13 до декември беше училиштето „Георге Вранчеану“  во Бакау.
- Пет ученици и јас како ментор, заедно со директорката на училиштето Марина Бојковска, поминавме една работна недела во Романија за време на која проследивме презентации на сите партнер училишта. Се реализираа работилници за меѓусебно запознавање и работилници за булинг и лажни вести. Учениците научија многу, а во оваа седмица со колегите, пак, од партнерските образовни институции одржавме неколку координативни состаноци во врска со конкретните активности во остатокот од проектот што се планираат за мај 2020 година, информираше Кристина Цонкинска, професорка по англиски јазик и координатор на проектот во ООУ „Кочо Рацин” во Кратово.
Во рамки на посетата реализирани се и две екскурзии во градовите Брашов и Јаши, каде учесниците имале можност да посетат знаменитости.
- Со оваа Еразмус размена, нашите ученици се збогатуваат интелектуално и духовно, проширувајќи ги знаењата и на тема булинг и безбедно пребарување на информации на интернет, но и нивните јазични знаења, а секако го прошириуваат и кругот на пријатели, додаде Цонкинска. alt

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

aberdzija 10 godini

my way

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска3303
mod_vvisit_counterВчера7091
mod_vvisit_counterОваа недела3303
mod_vvisit_counterМинатата недела47041
mod_vvisit_counterОвој месец172863
mod_vvisit_counterМинатиот месец153244
mod_vvisit_counterВкупно12358670
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.