gogo

A+ R A-


Во сабота „Шопска свадба“ во Куклица и Вечерен танц на куклите

 На локалитетот Камени кукли во кратовското село Куклица, во сабота (28. септември, 12 часот), ќе се одржи 5-та манифестација „Шопска свадба“. Организатор е Здружението за уметност, култура и заштита на културното наследство „Етно Ризница“ од Куманово,  а се очекува масовна посетеност на манифестацијата.

 Младенците се венчаваат по традиционални обичаи од Кратовскиот крај, а годинава повторно ќе имаме вистински младоженци.Резултат слика за ШОПСКА СВАДБА

ВЕЧЕРЕН ТАНЦ НА КУКЛИТЕ

28.09.2019 САБОТА 19.00h

НАСТАПУВААТ:

-       Aleksandra Kocevska – mezzosopran

-       Vladimir Jakovchevski–harmonica

Trio VivArt:

-       BiljanaPetrovska – pijano

-       Milena TodoroskaMurgoski – violin

-       ZoranPavloski– bass

ПРОГРАМА:

 1. 1.La paloma- Sebastian Iradier(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 2. 2.Amado mio– Pink Martini(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 3. 3.Ausencia- Julian Santos(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 4. 4.La soledad – Pink Martini(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 5. 5.Quizas,Quizas -Osvaldo Farres (Trio VivArt)
 6. 6.Sway - Luis Demetrio(Trio VivArt)
 7. 7.Я ехаладомой – Maria Puare(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 8. 8.L’eventail noir – Pablo Sarasate(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)
 9. 9.Porunacabeza – Carlos Gardel(Trio VivArt)
 10. 10.Tango - Gustavo Osvaldo Sbaco(Trio VivArt)
 11. 11.Nebesentanc – muzika i arr. Sasolivrinski – Lavrod,tekstBrankoSotirovski

(Aleksandra Kocevska, Vladimir Jakovchevski i Trio VivArt)

 1. 12.Jagula– muzika i arr. Sasolivrinski – Lavrod,tekstBrankoSotirovski

(Aleksandra Kocevska, Vladimir Jakovchevski i Trio VivArt)

 1. 13.Son – muzika i arr. Sasolivrinski – Lavrod,tekstBrankoSotirovski

(Aleksandra Kocevska, Vladimir Jakovchevski i Trio VivArt)

 1. 14.Se korneIlija– muzika i arr. Sasolivrinski– Lavrod,tekstBrankoSotirovski

(Aleksandra Kocevska, Vladimir Jakovchevski i Trio VivArt)

 1. 15.Momesedinapengere – arr. muzika i arr. Sasolivrinski – Lavrod

(Aleksandra Kocevska i Trio VivArt)

 

Додади коментар


Кодот на сликата Освежи

my way

aberdzija 10 godini

youtubeplayer-xlarge

sil

Sanceva

Busbunar

mod_vvisit_counterДенеска1250
mod_vvisit_counterВчера6769
mod_vvisit_counterОваа недела18758
mod_vvisit_counterМинатата недела31822
mod_vvisit_counterОвој месец94996
mod_vvisit_counterМинатиот месец153921
mod_vvisit_counterВкупно15824123
© 2015 - Аберџија. Сите права се задржани.  Порталот е хостиран и спонзориран од Surfree. Креиран од Мартин Марковски.