http://lider.mk/wp-content/uploads/2016/06/soobrakajka-veles-ezero-2.jpgЕдно лице го загуби животот, а други пет се повредени од кои едно полесно во тешката сообраќајна несреќа којашто утринава се случи на патот Кратово – Пробиштип, кај местото викано Бигорска чешма, во близина на селото Приковци.

Од полицијата информираа дека во несреќата учествувале две возила, „рено меган“ со скопски регистерски таблички и „фолксваген пасат“ со штипски регистерски ознаки, а во двете возила имало вкупно шест лица. Во штипската болница биле пренесени петмина повредени, од кои едно лице им подлегнало на тешките повреди. Во пробиштипската болница пренесено било едно лице кај кое биле констатирани телесни повреди.

Полицискиот увид е завршен, а повеќе детали се очекуваат во текот на денот. Од АМСМ информираа дека сообраќајот во двата правци беше затворен од 8,40 до 10 часот.